Olăroiu s-a calificat în finala Cupei Chinei, după un meci decis la loviturile de departajare

Actualizat 12/12/2020 la 11:54 GMT+2

Cosmin Olăroiu continuă să bifeze performanțe impresionante pe banca lui Jiangsu Suning. Formația antrenorului român s-a calificat în finala Cupei Chinei, după un meci dramatic decis la loviturile de departajare.

Cosmin Olăroiu

Jiangsu Suning, proaspăt încoronată campioană a Chinei, este la un pas de realizarea event-ului. Trupa pregătită de Cosmin Olăroiu s-a calificat în finala Cupei Chinei după ce a învins-o pe Tianjin Teda la loviturile de departajare, scor 4-2.
Finalul a fost cu totul dramatic, mai ales după ce arbitrul a arătat câte un cartonaș roșu pentru fiecare echipă. Qian Yumiao a fost eliminat de la gazde în minutul 48, apoi centralul a restabilit egalitatea numerică în minutul 81, când l-a eliminat pe Zhang Cheng, fundașul lui Olăroiu.

Cosmin Olăriu, la un pas să facă event-ul în China! Jiangsu Suning s-a calificat în finala Cupei

Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, după ce partida tur s-a încheiat tot cu o remiză, scor 1-1. Cum în Cupa Chinei nu se ține cont de regula golului marcat în deplasare, formația calificată în finală s-a decis la "loteria penalty-urilor".
Acolo, jucătorii lui Olăriu au avut nervii mai tari și s-au impus cu 4-2.
În finală, Jiangsu se va lupta pentru trofeu cu învingătoarea dintre Shandong Luneng și Wuhan Zall. Dacă nu se întâmplă un miracol, viitoarea adversară a lui Olăroiu va fi Shadong, care a câștigat meciul tur cu 5-0.
Olăroiu va lupta astfel pentru cel de-al doilea trofeu al său pe banca lui Jiangsu Suning, după titlul de campion al Chinei, cucerit luna trecută.