România - Noua Zeelandă 0-0 LIVETEXT

Min 71. O nouă ocazie România! Tricolorii domină clar meciul. Lovitura de cap excelentă, din unghi, a lui Rațiu a fost respinsă foarte bine de Woud.
Min 60. OCAZIE ROMÂNIA! Marius Marin este autorul celei mai mari ocazii a României în acest meci. El a lovit cu capul din interiorul careului la doar câțiva metri de poartă, însă minge s-a dus chiar pe direcția lui Woud, care a reținut fără probleme.
Olympic Games
Ce performanță incredibilă a reușit Dani Alves după cucerirea aurului olimpic la Tokyo
08/08/2021 LA 07:19
Min 55. Un început slab de repriză pentru România ostilitățile fiind controlate în aceste momente de neo-zeelandezi.
Min 37. O nouă ocazie Noua Zeelandă! Wood a lovit cu capul, Aioani a fost din nou la post, însă mingea a revenit tot la un neo-zeelandez, iar șutul său trimite mingea în bara transversală.
Min 31. Ocazie Noua Zeelandă! Wood a șutat puternic din lovitură liberă, pe jos, însă Aioani își continuă forma excelentă de la acest turneu și a scos în ultima clipă.

Ocazie importantă a lui Eduard Florescu în meciul cu Noua Zeelandă

Min 27. România a cerut penalty pentru un presupus henț al celor de la Noua Zeelandă, însă arbitrul din Peru nu a luat în considerare și a lăsat jocul să curgă.
Min 24. România a pus din nou stăpânire pe joc iar tricolorii par să controleze în aceste momente partida. Avem nevoie de victorie. Neo-zeelandezii sunt calfiicați la acest scor.
Min 20. Între timp, Coreea de Sud și-a dublat avantajul cu Honduras și este din ce în ce mai aproape de califiacre.
Min 17. După o gafă a lui Ricardo Grigore, Noua Zeelandă a avut prima ocazie în acest meci, dar Ghiță a blocat decisiv.

Ocazia lui Florescu în meciul cu Noua Zeelandă de la Jocurile Olimpice

Min 13. Coreea de Sud a deschis scorul în meciul cu Honduras. În acest moment, calificate sunt Coreea de Sud și Noua Zeelandă. România se află pe locul trei în grupă.
Min 11. OCAZIE ROMÂNIA! Rămâne 0-0, dar Edi Florescu a făcut o acțiune individuală superbă, însă șutul său a fost deviat în ultima clipă de portarul advers în bară.
Min 10. Începutul de meci nu ne aduce mari evenimente. Tricolorii au nevoie de victorie și încearcă să facă pressing și să forțeze un joc în jumătatea adversă, dar până acum fără rezultate.

Imnul României în startul partidei cu Noua Zeelandă de la Jocurile Olimpice

Min 1. A început partida din Japonia!
Echipele de start
ROMÂNIA: Aioani – Chindriș, Ghiță, R. Grigore – Rațiu, M. Marin, Dulca, Fl. Ștefan – Florescu, Sîntean, Dobre
Rezerve: Popa, Pașcanu, Ganea, Ciobanu, V. Gheorghe, Deaconu, Sefer
Noua Zeelandă: Woud - Stensness, Elliot, Pijnaker - Champness, Bell, Stamenic, Cacace - Just, Garbett - Wood
Rezerve: Searle - Ingham, Lewis, McCowatt, Stanger, Sutton, Waine

UPDATE 9:35 / Vestiarul României din arena Sapporo Dome este pregătit pentru sosirea fotbaliștilor. Au mai rămas mai puțin de două ore până la startul partidei decisive pentru calificarea în sferturile de finală!
UPDATE 9:00 / Înaintea duelului decisiv cu Noua Zeelandă, Rivaldo a vorbit pentru Betfair despre șansele României de a câștiga. Fostul fotbalist i-a încurajat pe jucătorii din echipa lui Mirel Rădoi și a spus că nu e nevoie de schimbări radicale pentru ca aceștia să obțină calificarea în sferturile de finală ale turneului olimpic.
"Cred că România are toate șansele să învingă Noua Zeelandă. Are o generație talentată și trebuie să profite de pe urma ei. Este dificil să revii după o asemenea înfrângere. Toți cei implicați sunt acum nesiguri despre ce se poate întâmpla în acest meci decisiv. Jucătorii trebuie, însă, să fie optimiști și să înțeleagă că ei participă la Jocurile Olimpice, ceea ce este un vis al oricui, și încă au șanse să se califice mai departe. Totul depinde de ei în continuare.
Este perfect normal să fii criticat după ce pierzi un meci olimpic cu 4-0, dar din fericire echipa are în continuare șansa de a reveni dacă reușește să câștige următorul joc. Dacă se califică în sferturile de finală, echipa cred că își va îndeplini obiectivul la Jocurile Olimpice, iar tot ceea ce vine apoi poate fi considerat un bonus. Cine știe, fără presiune, pe urmă, poate echipa se va îndrepta chiar către o medalie", a spus brazilianul.
Rivaldo a vorbit și despre alegerile pe care selecționerul Mirel Rădoi le are de făcut, declarând că nu e momentul pentru modificări drastice. Fostul fotbalist este de părere că jucătorii care au intrat pe teren împotriva Coreei de Sud trebuie să aibă șansa să se revanșeze.
"Când echipa pierde ești tentat să faci anumite schimbări, dar nu cred că vor veni foarte mult, fiindcă ar putea să deranjeze planul tactic. Echipa a dezvoltat un stil de joc și nu ar trebui să devieze prea mult de la el înaintea unui meci decisiv. I-aș sugera selecționerului să păstreze cât poate din primul unsprezece. Jucătorii sunt motivați și dornici să reacționeze și să demonstreze că la ultimul meci a fost vorba doar de o zi proastă, neobișnuită. Este important să le oferi celor care au jucat atunci responsabilitate și ocazia să se revanșeze."

În această dimineață, de la ora 11:30, naționala olimpică a României întâlnește echipa Noii Zeelande în ultimul meci din faza grupelor. După primele două partide, cele 4 echipe din grupa B sunt la egalitate de puncte, astfel că singura varianta pentru calificarea în sferturile de finală este victoria.
Duelul cu Noua Zeelandă se va disputa pe arena Sapporo Dome, 'tokyotricolorii' pregătindu-se pentru meci pe stadionul Atsubetsu Park de pe insula Hokkaido. Potrivit site-ului Federației Române de Fotbal, jucătorii noștri sunt mai mult decât motivați să învingă, conștientizând că doar așa pot obține biletele pentru sferturile competiției.

Detalii despre echipa Noii Zeelande

Conform FRF, adversara României din această dimineață nu va putea conta pe unul dintre cei mai buni jucători ai echipei, căpitanul Winston Reid, care s-a accidentat în meciul cu Honduras. Iată câteva informații despre echipa Noii Zeelande, postate pe site-ul oficial al FRF.
  • CALIFICARE. A defilat în turneul preolimpic din zona Oceaniei, unde nu mai are rival de când Australia joacă în preliminariile asiatice, încheind parcursul cu un golaveraj dezarmant, 33-4! A fost 6-1 cu Samoa, 12-0 cu Samoa Americană și 4-2 cu Insulele Solomon, apoi 6-1 cu Fiji și un 5-0 cu aceleași Insule Solomon în finala turneului de calificare.
  • PARCURS. A câștigat surprinzător primul meci din grupă, 1-0 cu Coreea de Sud, marcând la practic singura ocazie și rezistând eroic o întreagă partidă. A urmat meciul cu Honduras, unde l-a pierdut din primele minute pe starul Reid, experimentatul fundaș și căpitan, a condus cu 1-0 și 2-1 dar a pierdut prin gol încasat în minutul 87, 2-3!
  • EXPERIENȚĂ. Are 2 participări la Jocurile Olimpice, la edițiile din 2008 și 2012, oprindu-se de fiecare dată în faza grupelor, întâi întrecută de Brazilia, Belgia și China, a doua oară de către Brazilia, Egipt și Belarus. Au ratat ultima ediție, 2016, pentru că au fost eliminați din turneul de calificare după folosirea unui jucător neeligibil.
  • LOT. Cinci fotbaliști din campionatul Australiei, trei din Danemarca și Anglia, câte unul din Olanda, SUA, Belgia, Grecia, Portugalia, Scoția și Norvegia! Așa e configurat lotul! Vedetele sunt vârful de Premier League cotat la 8 milioane de euro, Wood (Burnley) și stoperul veteran Reid (Brentford). Cacace și Bell se alătură însă unei generații apreciate.
  • SELECȚIONER. Danny Hay din Noua Zeelandă este tehnicianul de 46 de ani care îi pregătește, fost internațional trecut pe la Leeds. Acesta este din 2019 și selecționerul la nivel de seniori, așadar un cunoscător profund al fotbalului și resurselor de jucători din Noua Zeelandă.

România va juca în alb

Jucătorii lui Mirel Rădoi vor evolua astăzi în alb complet în partida cu Noua Zeelandă! Adversarii vor fi într-un echipament negru complet. Fotografia obișnuită cu cele două echipamente de joc nu a mai fost realizată de această dată pentru că la Sapporo, față de Kashima, românii nu mai împart cantonamentul cu altă echipă, iar ședința tehnică dinaintea meciului a avut loc online.
În primele două meciuri de la Jocurile Olimpice, România a înregistrat o victorie, scor 1-0 cu Honduras, și o înfrângere, în fața Coreei de Sud, scor 0-4. După meciul pierdut usturător, Marian Aioani a declarat că nu îl interesează modul în care echipa sa ar obține victoria, importantă fiind doar calificarea în sferturi.
"Din păcate, pentru noi a fost o seară tristă. Primul gând după meci a fost să îmi refac puterile. Urmează o finală cu Noua Zeelandă. Vom face tot ce depinde de noi ca să mergem mai departe. Poate, într-o oarecare măsură, contează și pregătirea fizică, dar meciul următor trebuie să dăm ce e mai bun și să o scoatem la capăt.
Nu ne-am mai întălnit cu ei, dar știm ce jucători au. I-am analizat, sunt o echipă arțăgoasă, se organizează bine pe faza defensivă, joacă cu mingi lungi pe contraatac. Nu trebuie să câștigăm cu 4-0, să mulțumim pe toată lumea. Contează doar cele 3 puncte și calificarea", a spus Aioani.
Jocurile Olimpice de la Tokyo se desfășoară în perioada 23 iulie - 8 august, iar toate competițiile se văd pe Eurosport 1, Eurosport 1 HD, Eurosport 2, Eurosport 2 HD, Eurosport 4 K și pe Eurosport Player, cu acoperire integrală digital pe site-ul eurosport.ro și pe pagina de Facebook a Eurosport.
Tokyo 2020 - Brazil vs Spain - Fotbal – Rezumate de la Olimpiadă
07/08/2021 LA 15:40
Brazilia este din nou campioană olimpică la fotbal masculine, după victoria cu Spania
07/08/2021 LA 14:48