Ozil a pasat decisiv în derby-ul Fenerbahce - Galatasaray, dar golul a fost anulat de VAR

Cosmin Cioboata

Actualizat 06/02/2021 la 22:21 GMT+2

Mesut Ozil (32 de ani) a bifat primul său derby Fenerbahce - Galatasaray. Din păcate pentru fostul star al lui Arsenal, Fener a pierdut cu 1-0, după un gol marcat de Abdallah în minutul 54. Ozil s-a remarcat repede după ce și-a făcut apariția pe teren și a pasat decisiv în minutul 75. Totuși, golul a fost anulat de VAR pe motiv de offside.

Mesut Özil verliert mit Fenerbahce Istanbul 0:1

Credit imagine: SID

Galatasaray s-a impus la limită, scor 1-0, pe terenul marii rivale Fenerbahce, în etapa a 24-a din campionatul Turciei. Mostafa Abdallah a marcat unicul gol al partidei în minutul 54, după o pasă oferită de Kilinc.
În minutul 63, Mesut Ozil a fost introdus pe teren, în locul lui Yandas, iar starul german și-a făcut repede simțită prezența.

Ozil a reușit un assist în derby-ul Fenerbahce - Galatasaray, dar golul a fost anulat de VAR

În minutul 75, fostul mijlocaș al lui Arsenal i-a pasat lui Tufan, care a reușit să înscrie. Din păcate pentru Fener, bucuria a durat numai câteva secunde, cât a fost verificată faza de tehnologia VAR. În cele din urmă, golul a fost anulat.
Deși și-au creat mai multe ocazii în repriza a doua, cei de la Fenerbahce n-au reușit să revină pe tabelă. S-a încheiat 1-0 pentru Galatasaray, rezultat în urma căruia trupa lui Fatih Terim a detronat-o pe Fener în Superlig.
Pentru Ozil, derby-ul cu Galatasaray reprezintă a doua apariție în tricoul lui Fenerbahce. Germanul a jucat 14 minute și în etapa precedentă, în duelul cu Hatayspor, câștigat de echipa sa cu 2-1.