În meciul disputat pe "Estadio do Dragao", Sporting a condus cu 2-0 încă din minutul 34, însă Porto a revenit și a egalat în minutul 78.
Partida nu a fost lipsită de incidente, arbitrul João Pinheiro acordând 11 cartonașe galbene și 5 cartonașe roșii celor două echipe.
Pepe este acuzat că a lovit un oficial din tabăra adversarilor și riscă o suspendare de 2 ani, conform Marca, suspendare ce i-ar putea încheia cariera de fotbalist.
Balaj a explicat scandările oribile de la petrecerea de titlu a CFR-ului! Cum l-a apărat pe Petrescu
ACUM 9 ORE
Fundașul care va împlini luna aceasta 39 de ani ar putea primi o suspendare între două luni și 2 ani din cauza comportamentului violent pe care l-ar fi avut la meciul dintre Porto și Sporting.
Fostul fundaș al lui Real Madrid ar putea să-și vadă cariera de jucător încheiată , în cazul în care gestul său nesportiv față de Hugo Viana, directorul sportiv al lui Sporting, va fi pedepsit drastic. Pepe l-ar fi lovit cu piciorul pe oficialul lui Sporting, săvârșind un act de conduită violentă, acțiune a cărei sancțiune poate varia de la două luni la doi ani, conform Regulamentului disciplinar din Portugalia.
În aceeași situație se află Tabata, un jucător de la Sporting care, potrivit A Bola, "l-a împins pe Luís Gonçalves, antrenorul lui Porto, angajându-se și el într-un act de comportament violent.”
Paulinho a deschis scorul pentru Sporting în minutul 8, iar Nuno Santos a făcut 2-0 în minutul 34. Fabio Vieira a redus din diferență pentru Porto 4 minute mai târziu, pentru ca Mehdi Taremi să aducă egalarea în minutul 78.
S-a terminat 2-2, iar în urma acestui rezultat Porto rămâne lider, cu 60 de puncte după 22 de etape, în timp ce Sporting este pe 2, cu 54 de puncte. Porto o va întâlni pe Lazio în șaisprezecimile Europa League, în timp ce Sporting va juca cu Manchester City în optimile Champions League.
Pepe este cotat de site-ul de specialitate Transfermarkt la un milion de euro. Pepe a jucat la 4 Campionate Europene cu Portugalia (2008, 2012, 2016 și 2020), 3 Campionate Mondiale (2010, 2014 și 2018), dar a participat și la Cupa Confederațiilor în 2017.
Europa League
Ianis Hagi a recunoscut că e frustrat că nu poate juca în finala Europa League! Mesajul românului