Articol scris de Andrei Bobeică
UPDATE
Campioana Mondială, Franța, s-a încurcat în primul meci din preliminarii acasă, cu Ucraina, reușind doar un 1-1. Nici campioana europeană, Portugalia nu a făcut cel mai bun meci și a învins la limită Azerbaijanul, cu 1-0, după un autogol.
Romanian Liga I
Ce l-a surprins pe Reghecampf în meciul cu Dinamo: "M-am gândit că se vor mobiliza"
ACUM O ORĂ
Griezmann l-a egalat în această seară pe David Trezeguet în clasamentul all-time al golgheterilor naționalei Franței, cei doi împărțind locul 4 cu câte 34 de reușite.
Kevin de Bruyne a fost implicat în 14 goluri în ultimele 8 meciuri pentru naționala Belgiei.
Rezultate la pauză
Portugalia - Azerbaidjan 1-0 (Medvedev 37'-autogol)
Serbia - Irlanda 1-1 (Vlahovic 40'/Browne 18')
Franța - Ucraina 1-0 (Griezmann 19')
Finlanda - Bosnia și Herțegovina 0-0
Estonia - Cehia 1-3 (Sappinen 12'/Schick 18', Barak 27', Soucek 32', 43')
Belgia - Țara Galilor 2-1 (De Bruyne 22', T.Hazard 28'/Wilson 11')
Letonia - Muntenegru 1-1 (Ikaunieks 40'/Jovetic 41')
Gibraltar - Norvegia 0-1 (Sorloth 43', Thorstvedt 45')
Malta - Rusia 0-2 (Dzyuba 23', Fernandes 35')
Slovenia - Croația 1-0 (Lovric 15')
Cipru - Slovacia 0-0
Știrea inițială
13 echipe din Europa vor merge la turneul final. Câștigătoarele celor 10 grupe se vor califica automat, iar pentru cele 3 locuri disponibile se vor lupta 12 echipe, cele 10 clasate pe locurile 2 în grupe și încă 2, ele mai bune câștigătoare de grupă în Liga Națiunilor 2020/21 care nu s-au clasat pe primele două locuri în preliminariile CM 2022.
  • Turcia - Olanda 4-2
  • Portugalia - Azerbaidjan
  • Serbia - Irlanda
  • Franța - Ucraina
  • Finlanda - Bosnia și Herțegovina
  • Estonia - Cehia
  • Belgia - Țara Galilor
  • Letonia - Muntenegru
  • Gibraltar - Norvegia
  • Malta - Rusia
  • Slovenia - Croația
  • Cipru - Slovacia

Grupele și programul primelor meciuri, în luna martie

Grupa A: Portugalia, Serbia, Irlanda, Luxemburg, Azerbaidjan
  • Miercuri, 24 martie: Serbia – Irlanda, Portugalia – Azerbaidjan (ora 21:45)
  • Sâmbătă, 27 martie: Serbia – Portugalia, Irlanda – Luxemburg (ora 21:45)
  • Marți, 30 martie: Azerbaidjan – Serbia (ora 19:00), Luxemburg – Portugalia (ora 21:45)
Grupa B: Spania, Suedia, Grecia, Georgia, Kosovo
  • Joi, 25 martie: Suedia – Georgia, Spania – Grecia (ora 21:45)
  • Duminică, 28 martie: Georgia – Spania (ora 19:00), Kosovo – Suedia (ora 21:45)
  • Miercuri, 31 martie: Grecia – Georgia, Spania – Kosovo (ora 21:45)
Grupa C: Italia, Elveția, Irlanda de Nord, Bulgaria, Lituania
  • Joi, 25 martie: Bulgaria – Elveția (ora 19:00), Italia – Irlanda de Nord (ora 21:45)
  • Duminică, 28 martie: Bulgaria – Italia, Elveția – Lituania (ora 21:45)
  • Miercuri, 31 martie: Lituania – Italia, Irlanda de Nord – Bulgaria (ora 21:45)
Grupa D: Franța, Ucraina, Finlanda, Bosnia-Herțegovina, Kazahstan
  • Miercuri, 24 martie: Finlanda – Bosnia-Herțegovina, Franța – Ucraina (ora 21:45)
  • Duminică, 28 martie: Kazahstan – Franța (ora 16:00), Ucraina – Finlanda (ora 21:45)
  • Miercuri, 31 martie: Bosnia-Herțegovina – Franța, Ucraina – Kazahstan (ora 21:45)
Grupa E: Belgia, Țara Galilor, Cehia, Belarus, Estonia
  • Miercuri, 24 martie: Estonia – Cehia, Belgia – Țara Galilor (ora 21:45)
  • Sâmbătă, 27 martie: Belarus – Estonia (ora 19:00), Cehia – Belgia (ora 21:45)
  • Marți, 30 martie: Țara Galilor – Cehia, Belgia – Belarus (ora 21:45)
Grupa F: Danemarca, Austria, Scoția, Israel, Insulele Feroe, Moldova
  • Joi, 25 martie: Israel – Danemarca (ora 19:00), Moldova – Insulele Feroe, Scoția – Austria (ora 21:45)
  • Duminică, 28 martie: Danemarca – Moldova (ora 19:00), Israel – Scoția, Austria – Insulele Feroe (ora 21:45)
  • Miercuri, 31 martie: Moldova – Israel, Scoția – Insulele Feroe, Austria – Danemarca (ora 21:45)
Grupa G: Țările de Jos, Turcia, Norvegia, Muntenegru, Letonia, Gibraltar
  • Miercuri, 24 martie: Turcia – Țările de Jos 4-2, Gibraltar – Norvegia, Letonia – Muntenegru (ora 21:45)
  • Sâmbătă, 27 martie: Muntenegru – Gibraltar (ora 16:00), Țările de Jos – Letonia, Norvegia – Turcia (ora 19:00)
  • Marți, 30 martie: Gibraltar – Țările de Jos, Muntenegru – Norvegia, Turcia – Letonia (ora 21:45)
Grupa H: Croația, Slovacia, Rusia, Slovenia, Cipru, Malta
  • Miercuri, 24 martie: Malta – Rusia, Cipru – Slovacia, Slovenia – Croația (ora 21:45)
  • Sâmbătă, 27 martie: Rusia – Slovenia (ora 16:00), Croația – Cipru (ora 19:00), Slovacia – Malta (ora 21:45)
  • Marți, 30 martie: Cipru – Slovenia (ora 19:00), Slovacia – Rusia, Croația – Malta (ora 21:45)
Grupa I: Anglia, Polonia, Ungaria, Albania, Andorra, San Marino
  • Joi, 25 martie: Andorra – Albania, Ungaria – Polonia, Anglia – San Marino (ora 21:45)
  • Duminică, 28 martie: San Marino – Ungaria, Polonia – Andorra, San Marino – Albania (ora 21:45)
  • Miercuri, 31 martie: San Marino – Albania, Andorra – Ungaria, Anglia – Polonia (ora 21:45)
Grupa J: Germania, ROMÂNIA, Islanda, Macedonia de Nord, Armenia, Liechtenstein
  • Joi, 25 martie: Liechtenstein – Armenia, România – Macedonia de Nord, Germania – Islanda (ora 21:45)
  • Duminică, 28 martie: Armenia – Islanda (ora 19:00), Macedonia de Nord – Liechtenstein, România – Germania (ora 21:45)
  • Miercuri, 31 martie: Armenia – România (ora 19:00), Liechtenstein – Islanda, Germania – Macedonia de Nord (ora 21:45)
Fotbal
Rezumatul partidei Crystal Palace - Brighton 1-1. Oaspeții au luptat până la ultima fază
ACUM 8 ORE
Romanian Liga I
Sorin Colceag, discurs dur după Craiova - Dinamo. "Du-te, tată, acasă dacă n-ai chef să muncești"
ACUM 9 ORE