PA Sport

Premier League: Campionatul e relansat de victoria lui City din derby-ul cu Liverpool

By PA Sport

The 04/01/2019 at 18:23Updated The 04/01/2019 at 18:38

Doar patru puncte le separă pe cele două în vârful clasamentului Premier League după ce City s-a impus cu 2-1 pe Etihad.

În final, diferența a fost mică, însă numai scorul contează, iar acesta a fost 2-1 pentru Manchester City. Trupa lui Pep Guardiola a învins-o pe Liverpool, împiedicând distanțarea liderei în fruntea Premier League și practic relansând campionatul. Deși se vor mai disputa 17 etape din acest sezon, totul pare a fi un sprint spre linie. Patru puncte le separă la start.

La capătul unui meci echilibrat în care Liverpool a fost la puțin peste 1 centimetru de a deschide scorul (goal-line technology nu a acordat gol când mingea a fost respinsă de pe linia porții de John Stones), City a câștigat prin două execuții excelente ale lui Sergio Aguero și Leroy Sane. Roberto Firmino egalase cu o jumătate de oră rămasă din meci la o fază lucrată impecabil de Liverpool, însă în final nu a fost suficient, iar Guardiola va porni în urmărirea lui Klopp pe 12 ianuarie, când Premier League se reia după o scurtă pauză.

Tottenham Hotspur s-a desprins drept principala urmăritoare a celor două echipe din frunte după ce și-a revenit după eșecul neașteptat de pe teren propriu de etapa trecută. Spurs a înscris de trei ori în prima jumătate de oră pentru a o învinge pe Cardiff City cu lejeritate și a profitat de un nou pas greșit făcut de Chelsea. Echipa lui Maurizio Sarri a reușit doar un egal fără gol acasă cu Southampton, iar lipsa unui atacant de clasă se simte la londonezi.

Pentru Southampton, punctul a fost bine-venit, dar nu a putut împiedica echipa de a cădea din nou în zona retrogradării, dat fiind că Burnley a câștigat al doilea ei meci la rând, 2-1 pe terenul lui Huddersfield, care a jucat mai bine de o repriză cu un om în minus. Cele două succese ale lui Burnley sunt o gură de aer curat pentru echipă, care a urcat pe locul 16, având 18 puncte, alături de Newcastle și Cardiff. Southampton, Fulham și Huddersfield ocupă locurile retrogradabile cu 16, 14, respectiv 10 puncte.

Fulham a cedat cu 4-1 în fața lui Arsenal pe Emirates, deși în debutul meciului a avut șanse de a deschide scorul. Golul lui Aboubakar Kamara ar fi putut să inspire o revenire după 2-1, însă Aaron Ramsey și apoi Pierre-Emerick Aubameyang au stabilit scorul final, gabonezul fiind la a 13-a reușită a sezonului. Într-unul din celelalte meciuri desfășurate pe 1 ianuarie, Leicester City a învins-o pe Everton cu 1-0 în deplasare, urcând pe locul 7 în clasament. Jamie Vardy a marcat golul unei victorii oarecum nesperate pentru fosta campioană, primul din 2019 în Premier League.

În a doua zi din noul an, Bournemouth și Watford au servit cel mai palpitant duel al etapei. Nu mai puțin de cinci goluri au fost marcate între minutele 27 și 40, cu Bournemouth reușind să egaleze la 3 după ce Watford a condus cu 2-0 și 3-2. Repriza a doua nu a mai adus modificări pe tabelă. În același timp, West Ham United a remizat cu Brighton & Hove Albion în alt meci interesant al rundei. Marko Arnautovic a înscris de două ori în trei minute pentru a egala după ce Brighton condusese cu 2-0 ca urmare a alte trei minute de foc. Totul s-a întâmplat în a doua repriză, Florin Andone făcându-și la rândul său apariția pe teren în minutul 82.

Totodată, după superba victorie de pe Wembley de etapa trecută, Wolverhampton Wanderers a cedat pe teren propriu, echipa fiind învinsă cu 2-0 de Crystal Palace și căzând de pe locul 7 din clasament. Jordan Ayew și Luka Milivojevic au marcat golurile victoriei în ultimele zece minute de joc.

Nu în ultimul rând Manchester United și-a continuat șirul de victorii de după venirea lui Ole Gunnar Solskjaer cu un 2-0 muncit pe terenul lui Newcastle United. Nu a fost cea mai fericită partidă făcută vreodată de United, însă Solskjaer a fost inspirat în a-l introduce pe Romelu Lukaku pe teren după o oră de joc, iar belgianul a marcat la prima sa atingere de balon. Marcus Rashford a stabilit scorul final, iar United se află la doar șase puncte de locul 4 ocupat de Chelsea după o serie excelentă de rezultate după demiterea lui Jose Mourinho.

Rezultate complete, etapa a 21-a:

Everton 0-1 Leicester; Arsenal 4-1 Fulham; Cardiff 0-3 Tottenham; Bournemouth 3-3 Watford; Chelsea 0-0 Southampton; Huddersfield 1-2 Burnley; West Ham 2-2 Brighton; Wolverhampton 0-2 Crystal Palace; Newcastle 0-2 Manchester United; Manchester City 2-1 Liverpool.

Premier League table after 21 rounds (2018-2019)