Premier League a intrat într-o lună de sărbătoare, plină de meciuri și de oportunități pentru cele 20 de echipe implicate în campionat. Ziua de duminică a adus în prim-plan trei derby-uri, iar Chelsea, Arsenal și Liverpool au ieșit învingătoare în circumstanțe foarte diferite.
După victoria lui Manchester City de sâmbătă, 3-1 cu Bournemouth, Liverpool a fost nevoită să învingă pe Everton în derby-ul Merseyside, iar pentru 95 de minute a părut să nu reușească să o facă. Meciul se îndrepta spre un egal spectaculos, pe teren jucându-se un fotbal de multe ori remarcabil, însă ultimele secvențe ale prelungirilor au dat totul peste cap. Liverpool a presat până la final, iar o minge înaltă trimisă defectuos în față de Virgil van Dijk părea să iasă din joc, până când portarul lui Everton, Jordan Pickford, a sărit după ea. Cumva, aceasta a căzut pe bară de două ori, iar atent, Divock Origi a înscris la ultima fază importantă a meciului. Scenele de la final au fost incredibile, cu Jurgen Klopp alergând la mijlocul terenului după gol și Liverpool câștigând pentru a se menține la 2 puncte după City în fruntea clasamentului.
Partida precedentă de duminică a fost la rândul ei intensă. Arsenal și Tottenham s-au duelat pe Emirates în derby-ul nordului Londrei, cu echipa gazdă deschizând scorul devreme după un penalti transformat de Pierre-Emerick Aubameyang după un henț în careu al lui Thomas Verthongen. Tottenham avea să revină prin golurile lui Eric Dier și Harry Kane (din penalti) și a intrat la pauză cu un avans improbabil, 2-1, însă Arsenal a făcut o a doua repriză excelentă. Aubameyang a lovit din nou pentru a egala, iar Alexandre Lacazette a pus Arsenal în avantaj după un șut deviat. Lucas Torreira a stabilit scorul final, 4-2, înscriind primul său gol în Premier League pentru Arsenal. Victoria a propulsat echipa lui Unai Emery deasupra rivalilor, pe locul 4 în clasament.
Final de sezon pentru Ianis Hagi! Mijlocașul, operat la ligamentele încrucișate
ACUM 6 MINUTE
O poziție mai sus se află Chelsea, care a învins fără mari emoții pe Fulham în primul meci disputat duminică. Pedro a deschis scorul în primele zece minute, iar Ruben Loftus-Cheek a închis tabela în ultimele zece, echipa londoneză revenind cu brio după eșecul din urmă cu o săptămână, când a pierdut cu Tottenham. Astfel, City continuă să conducă în clasament, cu Liverpool aflată la 2p în urmă, Chelsea la 7p și Arsenal și Tottenham la 8p.
Problemele continuă la cealaltă echipă din Manchester. United-ul lui Jose Mourinho a fost condus cu 2-0 de Southampton, dar a reușit să egaleze înainte de pauză prin golurile lui Romelu Lukaku și Ander Herrera. Echipa nu a reușit să scoată mai mult de un punct din partidă și rămâne pe locul 7 în campionat, la egalitate de puncte cu Everton, care se află pe locul 6. Mai mult, Southampton și-a concediat antrenorul luni dimineață, Mark Hughes părăsind clubul după 10 meciuri fără victorie.
Southampton, Burnley și Fulham sunt echipele aflate acum pe locurile retrogradabile într-o zonă de clasament la fel de incitantă ca cea din vârf. Revelație sezonul trecut dar în derivă în acest sezon, Burnley a pierdut fără drept de apel în deplasarea de la Crystal Palace, 2-0, sâmbătă. Tot atunci, Leicester City a învins pe Watford cu 2-0, iar West Ham United a câștigat pe terenul lui Newcastle United cu 3-0. În primul meci al etapei, Cardiff City a revenit după ce a fost condusă și a înregistrat o victorie importantă, 2-1 cu Wolverhampton Wanderers.
Nu în ultimul rând, Brighton & Hove Albion a câștigat în deplasarea de la Huddersfield Town, meciul fiind unul special pentru românul Florin Andone. Chiar de Ziua Națională, pe 1 decembrie, Andone a fost titularizat pentru prima oară în Premier League și a și adus victoria echipei sale, marcând pentru 2-1 în minutul 69, când Brighton evolua cu un om în plus pe teren.
Rezultate complete, etapa a 14-a:
Cardiff v Wolverhampton 2-1; Crystal Palace v Burnley 2-0; Huddersfield v Brighton 1-2; Leicester v Watford 2-0; Manchester City v Bournemouth 3-1; Newcastle v West Ham 0-3; Southampton v Manchester United 2-2; Chelsea v Fulham 2-0; Arsenal v Tottenham 4-2; Liverpool v Everton 1-0.