Cel mai interesant duel al rundei s-a consumat pe Stamford Bridge, unde Chelsea și Manchester United au oferit un duel spectaculos. Antonio Rudiger a deschis scorul în prima repriză în urma unui corner, dar oaspeții au revenit în partea secundă datorită golurilor lui Antony Martial. Finalul a fost de-a dreptul dramatic, în ultimul minut de prelungiri Ross Barkley reușind să egaleze, iar meciul s-a încheiat la egalitate, 2-2, nu înainte ca o altercație să aibă loc între staffurile celor două echipe.
Liderul Manchester City a avut un meci facil cu Burnley, pe teren propriu. Trupa antrenată de Pep Guardiola s-a impus cu 5-0, reușitele fiind semnate de Sergio Aguero, Leroy Sane, Riyad Mahrez, Fernandinho și Bernardo Silva. În schimb, Liverpool a reușit să câștige la limită, 1-0, pe terenul lui Huddersfield. Unicul gol al partidei a fost reușit de Mohamed Salah.
Și cele două formații din nordul Londrei, Arsenal și Tottenham, s-au descurcat foarte bine. Arsenal a dispus de Leicester cu 3-1, tunarii marcând golul trei prin Pierre-Emmerick Aubameyang la capătul unei faze în care au fost nu mai puțin de nouă pase succesive. De partea cealaltă, Tottenham Hotspur a câștigat pe London Stadium, contra lui West Ham United, scor 1-0, unica reușită fiind semnată de Erik Lamela.
Leeds United s-a îndepărtat de zona fierbinte în Premier League cu un succes uriaș la West Ham
ACUM 8 ORE
În vârful clasamentului, Manchester City și Liverpool au câte 23 de puncte, iar Chelsea, Arsenal și Tottenham completează top 5-ul cu câte 21 de puncte.
De asemenea, în etapa a 9-a s-au mai disputat câteva dueluri interesante. Wolverhampton Wanderers a pierdut pe teren propriu, 0-2, cu Watford, Cardiff City a reușit într-un final să câștige o partidă în Premier League, 4-2, contra lui Fulham, iar Everton a dispus de Crystal Palace, scor 2-0.
În derby-ul sudului Angliei, Bournemouth și Southampton au remizat alb, 0-0, în timp ce Newcastle United a pierdut un duel important, cu Brighton & Hove Albion, 0-1, și se află pe ultima poziție în clasament, cu doar două puncte.
Tot sezonul Premier League se poate urmări în direct pe Eurosport 1.
Rezultatele complete, etapa 9:
Chelsea v Manchester United 2-2; Bournemouth v Southampton 0-0; Cardiff City v Fulham 4-2; Manchester City v Burnley 5-0; Newcastle United v Brighton & Hove Albion 0-1; West Ham United v Tottenham Hotspur 0-1; Wolverhampton Wanderers v Watford 0-2; Huddersfield Town v Liverpool 0-1; Everton v Crystal Palace 2-0; Arsenal v Leicester 3-1;
Spanish Supercopa
Real Madrid a câștigat Supercupa Spaniei, după finala cu Athletic Bilbao. Courtois, paradă uriașă
ACUM 8 ORE
Premier League | Gol fantastic reușit de Ward-Prowse în Wolves - Southampton 3-1