Remizele lui Liverpool cu Leicester și West Ham au relansat bătălia pentru titlu în Anglia, iar presiunea a început să-și pună amprenta pe elevii lui Jurgen Klopp. Asta pentru că Manchester City și-a câștigat meciul în avans de la Everton, 2-0, iar în weekend i-a predat o lecție de fotbal lui Chelsea.
Duminică, pe Etihad, City a obținut cel mai clar succes din istorie împotriva lui Chelsea, 6-0, într-un duel în care a strălucit (din nou) Sergio Aguero. Argentinianul a bifat cel de-al 11-lea hattrick din Premier League, egalându-l în topul all-time pe Alan Shearer, fostul atacant al lui Newcastle United.
Replica lui Liverpool a fost puternică, chiar dacă a avut un adversar pe care îl învinge ușor în ultimul timp. Bournemouth nu a oferit o replică optimă pe Anfield, acolo unde „cormoranii” s-au impus cu un sec 3-0, printre marcatori aflându-se Sadio Mane (marcator pentru a patra etapă la rând) și Mohamed Salah (golgheterul Premier League cu 17 goluri alături de Aguero).
Cum afectează nenumăratele amânări din Premier League fotbalul englez și obiectivele echipelor
ACUM 28 MINUTE
A treia candidată la titlu (conform clasamentului) este Tottenham, iar jucătorii antrenați de Mauricio Pochettino au făcut un nou meci mare, chiar dacă nu se pot baza pe Harry Kane sau Delle Ali. Au strălucit Christian Ericksen și Heung-Min Son, care au adus o victorie importantă, 3-1, contra ui Leicester, un adversar incomod. Manchester United își continuă parcursul foarte bun sub comanda lui Ole Gunnar Solskjaer, bifând pe terenul lui Fulham a patra victorie din ultimele cinci partide. Paul Pogba (de două ori) și Anthony Martial au punctat pentru United.
Arsenal a avut un meci facil pe terenul lui Huddersfield, ultima clasată, însă pe care l-a câștigat doar cu un gol diferență, 2-1. „Tunarii” au trei victorii și două înfrângeri în ultimele cinci partide, sperând în continuare că va prinde la finalul stagiunii un loc între primele patru.
În urma rezultatelor din etapa a 26-a, Manchester City se află pe primul loc, cu 65 de puncte (cu un meci în plus), pe doi este Liverpool, cu același punctaj, dar un golaveraj inferior, iar pe trei a rămas Tottenham cu 60 de puncte. United a urcat pe poziția a 4-a cu 51 de puncte, în timp ce Arsenal și Chelsea completează top șase cu câte 50 de puncte.
În bătălia pentru evitarea retrogradării cel mai bine au ieșit Cardiff și Burnley. Galezii au bifat un succes prețios pe terenul lui Southampton, 2-1, cu un gol marcat în ultimul minut de prelungiri prin Kenneth Zohore. La fel de bine a mers și Burnley în deplasarea de la Brighton & Hove Albion, unde a câștigat cu un scor categoric, 3-1. Astfel, ultimele două clasate au rămas Fulham (17 puncte) și Huddersfield (11 puncte), iar Southampton a coborât pe poziția a 18-a, cu 24 de puncte.
În celelalte confruntări ale rundei, Watford a învins-o pe Everton cu 1-0, Crystal Palace și West Ham au remizat amiabil, 1-1, în timp ce Wolverhampton și Newcastle au încheiat etapa tot cu un egal, 1-1, însă cu un gol controversat marcat de gazde în ultimul minut de prelungiri prin Willy Boly. Astfel, Wolverhampton a rămas fără victorie în meciurile de luni din Premier League, iar Newcastle a ratat șansa de a înregistra al treilea succes din ultimele cinci partide.
Rezultate complete, etapa a 26-a:
Fulham v Manchester United 0-3; Watford v Everton 1-0; Southampton v Cardiff 1-2; Liverpool v Bournemouth 3-0; Huddersfield v Arsenal 1-2; Crystal Palace v West Ham 1-1; Brighton & Hove Albion v Burnley 1-3; Tottenham v Leicester 3-1; Manchester City v Chelsea 6-0; Wolverhampton v Newcastle 1-1.
Thomas Tuchel, criticat în Anglia, după ce a găsit scuze pentru forma slabă a lui Chelsea
Condiția pusă de Cristiano Ronaldo pentru a rămâne la Manchester United și sezonul viitor