„Cetățenii” au avut un meci neașteptat de facil pe Vitality Stadium contra lui Bournemouth, trupa antrenată de Pep Guardiola impunându-se la final cu 1-0, gazdele neavând vreun șut înregistrat în tot meciul. Riyad Mahrez a marcat singurul gol al partidei, dominate clar de City, în minutul 47 și a adus trei puncte extrem de importante în lupta pentru titlu. În schimb, Liverpool a remizat alb, 0-0, în Merseyside derby cu Everton, într-o partidă în care Mohamed Salah a avut două ocazii mari de a marca în cele două reprize. Pentru „cormorani” a fost a treia remiză la rând în deplasare, iar echipa pregătită de Jurgen Klopp a cedat prima poziție în clasament.
O altă partidă extrem de interesantă a rundei s-a consumat pe Wembley Stadium, unde Tottenham a primit vizita lui Arsenal într-un nou episod al rivalității din nordul Londrei. Două penalty-uri și alte faze controversate au concluzionat cu un rezultat de egalitate, 1-1, rezultat ce nu a avantajat-o deloc pe Arsenal. În prelungirile partidei Pierre-Emmerick Aubameyang chiar a ratat o lovitură de la 11 metri, iar „tunarii” au pierdut locul patru în clasament în dauna lui Manchester United, „diavolii” impunându-se extrem de greu în compania lui Southampton, 3-2, într-un duel în care Romelu Lukaku a reușit o „dublă.”
Chelsea a scufundat-o și mai mult pe Fulham, trupa pregătită de Maurizio Sarri impunându-se cu 2-1 în fața echipei care l-a avut pe bancă în premieră pe Scott Parker. Gonzalo Higuain și Jorginho (aflat la prima reușită în tricoul lui Chelsea) au consfințit un succes la care a contribuit și portarul Kepa Arrizabalaga, revenit în primul 11, acesta având câteva intervenții decisive în repriza secundă.
Care transfer a fost cel mai inspirat? Analiza vedetelor Jota, Sancho, Grealish și Lukaku
ACUM 28 MINUTE
Astfel, Manchester City a urcat pe prima poziție în clasament cu 71 de puncte, Liverpool se află pe doi cu 70 de puncte, iar podiumul este completat de Tottenham cu 61 de puncte. United a revenit pe poziția a patra cu 58 de puncte, pe cinci este Arsenal cu 57 de puncte, iar pe șase Chelsea cu 56 de puncte.
În lupta pentru evitarea retrogradării, Brighton & Hove Albion a obținut un succes extrem de important în compania lui Huddersfield, 1-0, românul Florin Andone marcând singurul gol al partidei, aducându-i lui Brighton primul succes din decembrie în Premier League. Wolverhampton i-a administrat o nouă înfrângere lui Cardiff, impunându-se cu 2-0. West Ham a dispus de Newcastle cu 2-0, Watford a învins-o pe Leicester cu 2-1, cu Brendan Rodgers la prima partidă pe bancă ca antrenor al „vulpilor”, în timp ce Crystal Palace a bifat al treilea succes din ultimele cinci meciuri, 3-1, pe Turf Moor contra lui Burnley.
În zona retrogradării, Cardiff ocupă poziția a 18-a cu 25 de puncte, Fulham e penultima cu 17 puncte, iar Huddersfield a rămas pe ultimul loc cu doar 14 puncte.
Rezultate complete, etapa a 29-a:
Tottenham v Arsenal 1-1, Wolverhampton v Cardiff 2-0, Manchester United v Southampton 3-2, Burnley v Crystal Palace 1-3, Brighton & Hove Albion v Huddersfield 1-0, Bournemouth v Manchester City 0-1, West Ham v Newcastle 2-0, Watford v Leicester 2-0, Fulham v Chelsea 1-2, Everton v Liverpool 0-0.