Premier League: Etapa a 5-a – Review

Eurosport
DeEurosport

Publicat 17/09/2019 la 11:56 GMT+3

Norwich produce surpriza și o învinge pe Manchester City, iar Liverpool se detașează în fruntea clasamentului.

Norwich

Campioana Manchester City a suferit prima înfrângere din acest sezon. Trupa antrenată de Pep Guardiola a pierdut cu 3-2 pe terenul lui Norwich, una din cele mai spectaculoase formații din acest start de sezon. Echipa pregătită de Daniel Farke, deși a avut nu mai puțin de 11 jucători accidentați, a etalat un joc extrem de plăcut, ofensiv și totul a dat roade într-un final, bifând un succes care va rămâne în istoria clubului. Pentru gazde au înscris Kenny McLean, Todd Cantwell și, evident, Teemu Pukki, finlandezul ajuns dea la șase goluri înscrise și la două pase decisive în cinci etape. De partea cealaltă, Sergio Aguero și Rodri au punctat pentru „cetățeni”, însă fără folos pentru că nu s-a mai obținut nimic la capătul celor 90 de minute.
De eșecul campioanei a profitat Liverpool, cormoranii ajungând deja la cinci victorii în tot atâtea meciuri. „Cormoranii” au început mai greu confruntarea cu Newcastle de pe Anfield, oaspeții deschizând scorul rapid prin olandezul Jetro Willems, dar forța ofensivă a lui Liverpool s-a văzut în ultima parte a primei reprize, atunci când Sadio Mane cu o dublă a reușit să întoarcă rezultatul. În partea secundă Mohamed Salah a stabilit scorul final, 3-1, Liverpool ajungând la 14 victorii consecutive în Premier League, un nou record în istoria competiției. În acest moment, elevii pregătiți de Jurgen Klopp au un avans de cinci puncte față de rivalii din Manchester.
Sâmbătă, de asemenea, s-a disputat unul dintre cele mai spectaculoase partide din acest sezon. Chelsea a învins-o pe Wolverhampton cu 5-2, la capătul unei partide în care tânărul Tammy Abraham a impresionat din nou, marcând trei goluri. Frank Lampard pare să fie omul potrivit pentru a promova și ajuta tinerele talente din echipă să progreseze cât mai mult. Drept dovadă este ultimul meci cu Wolves, în care au mai înscris și fundașul Fikayo Tomori, dar și mijlocașul ofensiv Mason Mount. Cu acest succes, Chelsea urcă pe locul 6, cu 11 puncte, dar problema principală a trupei londoneze rămâne apărarea: 11 goluri primite în cinci meciuri.
Finalista Ligii Campionilor, Tottenham, și-a regăsit ritmul din primăvara acestui an și a făcut o partidă perfectă împotriva lui Crystal Palace. Heung Min Son cu o dublă, Erik Lamela și un autogol al lui Patrick van Aanholt au consfințit un succes de moral, 4-0, înainte de debutul în grupele Ligii. La fel ca Tottenham, și Manchester United a bifat doar al doilea succes din acest sezon, însă neconvingător, cu scorul de 1-0, unica reușită aparținându-i lui Marcus Rashford din penalty în minutul 8.
Tot în partidele de sâmbătă, Southampton a câștigat cu 1-0 pe terenul nou-promovatei Sheffield United, Brighton & Hove Albion și Burnley au terminat la egalitate, 1-1, iar în meciul de luni Aston Villa și West Ham au oferit o partidă entuziasmantă, cu multe ocazii de gol, dar încheiată indecis, 0-0.
În primul meci de duminică Bournemouth și-a păstrat recordul de invincibilitate împotriva lui Everton pe Vitality Stadium, bifând un succes important, 3-1, contra lui Everton, o formație care a investit masiv în vară și care are pretenții de top 6. Callum Wilson, proaspăt întors de la naționala Angliei, a marcat de două ori ce au consfințit rezultatul final înregistrat la capătul celor 90 de minute.
Nu în ultimul rând, Arsenal a fost, alături de Manchester City, o dezamăgire în acest weekend. „Tunarii” au controlat perfect meciul de pe Vicarage Road cu Watford, conducând până în minutul 50 cu 2-0 după dubla înscrisă de Pierre-Emerick Aubameyang, ajuns la cinci goluri înscrise în acest sezon. Problema a fost din minutul 53, atunci când o gafă a lui Sokratis i-a permis lui Tom Cleverley să reducă din diferență. Din acel moment, Watford a controlat partida și o nouă gafă în defensivă, de data aceasta a lui David Luiz, l-a ajutat pe Roberto Pereyra să restabilească egalitatea în minutul 81 din penalty. S-a terminat 2-2, iar Arsenal pare să rămână aceeași echipă cu mari probleme în defensivă, dar cu o forță ofensivă demnă de o clasare între primele trei din campionat. Opt puncte în cinci runde și viitorul pe Emirates Stadium nu pare să fie tocmai roz.
Premier League revine în weekend pe Eurosport 1 cu alte șase meciuri transmise, printre care și derby-ul dintre Chelsea și Liverpool, care se va disputa duminică de la ora 18:30.