Sâmbătă seara s-au duelat doi dintre cei mai buni tacticieni din lumea fotbalului. Maurizio Sarri și Pep Guardiola au pregătit în oglindă partida, ambele trimițând în teren două așezări în sistemul 4-3-3 fără vreun vârf veritabil. După ce s-a apărat în prima parte a meciului, Chelsea marcat prin N’Golo Kante ca urmare a unui contraatac la primul șut spre poartă, a intrat la pauză în avantaj și apoi a făcut un meci tactic perfect, impunându-se la final cu 2-0. David Luiz a mai lovit în a doua repriză cu o lovitură de cap dintr-un corner, răpunând mașinăria lui City, iar Sarri a reușit într-un final o victorie împotriva lui Guardiola. De asemenea, este prima înfrângere a „cetățenilor” din luna aprilie a acestui an.
De eșecul lui City a profitat Liverpool. „Cormoranii” aveau, teoretic, o deplasare complicată pe Vitality Stadium, dar Bournemouth nu a opus deloc rezistență. Tripla lui Mohamed Salah și un autogol al lui Lewis Cook au dus la scorul final, 4-0 în favoarea oaspeților.
Tottenham a început meciul de la Leicester fără două piese importante din primul 11, Christian Eriksen și Harry Kane. Totuși, londonezii nu au avut probleme în a obține cele trei puncte. Spurs a câștigat cu 2-0, prin golurile lui Min-Son și Delle Alli. La fel de bine s-a descurcat și rivala din nord a lui Tottenham, Arsenal, care a bătut-o greu pe Huddersfield, 1-0, în urma unei reușite din semi-foarfecă a lui Lucas Torreira.
Un meci al lui Arsenal din Premier League, anchetat! Suma uriașă care s-a pariat pe un avertisment
ACUM 18 MINUTE
Astfel, în urma rezultatelor înregistrate, Liverpool a trecut pe prima poziție, cu 42 de puncte, cu un punct peste Manchester City. Tottenham se află pe poziția a treia, cu 36 de puncte, în timp ce Arsenal și Chelsea completează top 5-ul cu 34 de puncte.
Manchester United a obținut una din cele mai clare victorii din actuala stagiune, 4-1, pe teren propriu, cu Fulham, printre marcatori numărându-se și Romelu Lukaku, belgianul ce are un start de sezon modest. În urma victoriei, „diavolii” au urcat pe locul 6, cu 26 de puncte.
În celelalte partide, Burnley a trecut la limită, 1-0, contra lui Brighton & Hove Albion, într-un meci în care Florin Andone a început partida ca titular. West Ham s-a impus împotriva lui Crystal Palace cu 3-2, Cardiff i-a administrat a doua înfrângere la rând lui Ralph Hassenhutl, noul tehnician al lui Southampton, iar Wolverhampton a obținut un succes important, 2-1 pe terenul lui Newcastle.
Epilogul rundei s-a desfășurat pe Goodison Park, acolo unde Everton și Watford au oferit o partidă spectaculoasă. La final a fost 2-2, gazdele egalând în al șaselea minut al prelungirilor prin francezul Lucas Digne.
Nu în ultimul rând trebuie să menționăm și lupta pentru evitarea retrogradării. Ultima clasată a rămas Fulham, cu 9 puncte, Southampton a coborât pe 19, tot cu 9 puncte, iar Huddersfield ocupă locul 18, cu 10 puncte. De asemenea, Cardiff, Newcastle, Crystal Palace și Burnley rămân și ele în zona minată a clasamentului.
Rezultate complete, etapa a 16-a:
Bournemouth v Liverpool 0-3; Arsenal v Huddersfield 1-0; Burnley v Brighton & Hove Albion 1-0; Cardiff v Southampton 1-0; Manchester United v Fulham 4-1; West Ham v Crystal Palace 3-2; Chelsea v Manchester City 2-0; Leicester v Tottenham 0-2; Newcastle v Wolverhampton 1-2; Everton v Watford 2-2.
Cum a ajuns Chelsea, din candidată serioasă la titlu în Premier League, o echipă de nerecunoscut
Ansu Fati trăiește un coșmar fără sfârșit! Decarul Barcelonei s-a "rupt" din nou! Cât va absenta