Premier League: Liverpool încheie anul impresionând cu Arsenal în timp ce Spurs pierde surprinzător

DeReuters

Actualizat 31/12/2018 la 00:07 GMT+2

Finalul anului 2018 o surprinde pe Liverpool drept principală favorită la titlu în Premier League, Tottenham fiind depășită de Manchester City în urmărire.

Liverpool manager Juergen Klopp celebrates their first goal scored by Liverpool's Roberto Firmino

Credit imagine: Reuters

Liverpool a încheiat 2018 așa cum și-a dorit: cu o victorie convingătoare în fața unei alte echipe presupuse de top din Premier League. Echipa lui Jurgen Klopp a câștigat cu 5-1 pe teren propriu în fața lui Arsenal. Londonezii au deschis scorul devreme, însă Liverpool a răbufnit, a marcat de două ori rapid prin Roberto Firmino și a intrat la pauză cu un avans liniștitor de trei goluri. Firmino și-a completat hattrick-ul din penalti în repriza secundă și Liverpool și-a asigurat o trecere liniștită în Noul An, cel puțin pentru trei zile.
Spunem pentru trei zile fiindcă pe 3 ianuarie o va înfrunta pe Manchester City într-un meci cu miză uriașă în lupta pentru titlu. City a urcat la loc pe poziția secundă în clasament grație victoriei sale de duminică, 3-1 pe terenul lui Southampton. Pep Guardiola va spera ca seria neagră din luna decembrie să fi trecut după ce echipa sa pierduse trei din ultimele patru partide din campionat. Pe coasta de sud, City a dat din nou senzația că poate înscrie oricând, câștigând fără probleme.
Rocada dintre locurile 2 și 3 din clasament a avut loc ca urmare a capitulării lui Tottenham pe Wembley în fața lui Wolverhampton. Totul părea să meargă bine pentru londonezi, care deschiseseră scorul printr-o execuție frumoasă a lui Harry Kane și controlaseră în mare măsură prima repriză. Oaspeții au făcut însă o a doua repriză impresionantă, egalând în minutul 72 și apoi forțând cu succes o mare surpriză. S-a terminat 1-3, iar Tottenham a ratat o șansă imensă de a-și continua o serie impresionantă de rezultate și de a fi principala urmăritoare a lui Liverpool.
Ceva mai jos în clasament, Chelsea și-a consolidat locul 4 și se află la doar două puncte de Spurs după ce a învins mai clar decât indică scorul, 1-0 pe terenul lui Crystal Palace. N’Golo Kante a marcat singurul gol al partidei, iar Chelsea s-a îndepărtat de Arsenal, care acum are și grija lui Manchester United venind din urmă. Ole Gunnar Solskjaer a câștigat al treilea său meci la rând pe banca „Diavolilor”, Paul Pogba înscriind din nou de două ori în victoria cu 4-1 în fața lui Bournemouth. United pare cu adevărat a se fi regăsit și se anunță o echipă de urmărit în debutul anului nou.
Ziua de sâmbătă a adus trei rezultate de 1-0 între echipele care se luptă de la locul 7 în jos. Brighton a învins oarecum surprinzător pe Everton, Jurgen Locadia marcând din nou după reușita de etapa trecută. Everton nu a replicat apetitul ofensiv etalat de Boxing Day și a căzut pe locul 10 într-o zonă congestionată de clasament în care Wolverhampton a urcat pe 7 drept „Best of the Rest”. Leicester ar fi putut să rămână acolo, însă a cedat la rândul ei surprinzător după ce Cardiff a marcat în prelungiri pe King Power Stadium. Într-un adevărat duel „de șase puncte” din zona retrogradării, Fulham a învins pe Huddersfield prin alt gol marcat în prelungiri, Aleksandar Mitrovic aducând o gură de aer esențială echipei sale în ciuda faptului că Aboubakar Kamara a ratat un penalti pe care a dorit, în mod controversat, să-l bată.
Singurul egal al rundei s-a înregistrat în partida dintre Watford și Newcastle. Reușita lui Salomon Rondon a fost contrabalansată de golul lui Abdoulaye Doucoure din ultimele zece minute, iar Watford intră în noul an în aceeași zonă aglomerată de clasament despre care scriam mai devreme. Doar cinci puncte despart locul 7 de locul 13. O luptă pe cinste are loc și la retrogradare, acolo unde Southampton a fost aproape prinsă de Burnley și Fulham. Toate cele trei se află într-un interval de două puncte, echipa lui Sean Dyche înregistrând un succes remarcabil pe teren propriu, 2-0 cu West Ham United. Huddersfield încheie clasamentul, însă are șansa de a recupera teren în următoarele două meciuri, care se anunță cruciale.
Rezultate complete, etapa a 20-a:
Brighton & Hove Albion 1-0 Everton; Fulham 1-0 Huddersfield Town; Leicester City 0-1 Cardiff City; Tottenham Hotspur 1-3 Wolverhampton Wanderers; Watford 1-1 Newcastle United; Liverpool 5-1 Arsenal; Crystal Palace 0-1 Chelsea; Burnley 2-0 West Ham United; Southampton 1-3 Manchester City; Manchester United 4-1 Bournemouth.