Cine-ar fi crezut că vom putea vorbi despre o criză la Manchester City? Iată însă că exact despre asta putem vorbi după ce trupa lui Pep Guardiola a înregistrat a treia înfrângere în patru meciuri, cedând surprinzător pe terenul lui Leicester City. Campioana din Premier League a avut o lună pe care trebuie să o uite rapid, iar ultimul pas greșit a venit în ciuda faptului că a condus pe King Power Stadium. Leicester a egalat rapid în prima repriză, a sesizat momentul prielnic și a obținut o a doua victorie la rând împotriva unei echipe din „Big 6” după ce învinsese pe Chelsea etapa trecută.
Eșecul lui City a avut ecouri și pe alte două stadioane din țară de Boxing Day. Liverpool și-a mărit astfel avansul în fruntea clasamentului Premier League după ce a învins cu 4-0 pe Newcastle United într-o zi liniștită pe Anfield. Pe formația lui Jurgen Klopp o separă acum șapte puncte de Manchester City, însă urmăritoarea cea mai apropiată a ei este acum chiar Tottenham Hotspur, o altă echipă aflată în mare formă. Elevii lui Mauricio Pochettino au marcat de cinci ori după ce înscriseseră de șase ori etapa trecută, victime fiind de această dată cei de la Bournemouth, care nu au avut răspuns pe Wembley. Spurs se află, așadar, la șase puncte de Liverpool, intrând cu adevărat într-o luptă în trei pentru titlu puțin probabilă la începutul lunii.
Chelsea a înregistrat la rândul ei o victorie, în deplasare la Watford, 2-1, Eden Hazard marcând de două ori pentru a o îndepărta pe Chelsea de Arsenal, cu care se afla la egalitate de puncte înaintea etapei. Trupa din nordul Londrei a fost nevoită să se mulțumească cu doar un egal pe terenul lui Brighton & Hove Albion. Florin Andone a intrat pe teren în minutul 79, golul lui Pierre-Emerick Aubameyang din primele momente ale meciului fiind contrabalansat de reușita lui Jurgen Locadia.
Rezumatul partidei Brentford - Man United, câștigată de "diavoli" cu 3-1
ACUM 12 MINUTE
Debutul etapei a văzut un meci entuziasmant jucat pe Craven Cottage, acolo unde Fulham a fost cât pe-aci să scape fără gol primit pentru prima oară în acest sezon. Ryan Sessegnon a deschis scorul contrar cursului jocului în minutul 74, după ce Fulham făcuse o primă repriză bună împotriva lui Wolverhampton. Oaspeții au obținut un punct bine-meritat grație reușitei lui Romain Saiss din finalul meciului. Crystal Palace și Cardiff City au înregistrat singurul rezultat alb al etapei, anulându-se reciproc în ciuda unei vaste dominări a echipei gazdă.
În alt meci disputat de Boxing Day, Burnley și-a continuat forma dezastruoasă cedând cu 5-1 în fața lui Everton chiar pe teren propriu, echipa din Liverpool revenind cu succes după ce fusese învinsă drastic de Tottenham cu o etapă în urmă. Tot miercuri, Manchester United a învins cu 3-1 pe Huddersfield la întoarcerea lui Ole Gunnar Solskjaer pe Old Trafford, de data asta din postura de manager interimar. Paul Pogba a marcat de două ori, impresionând în primele sale meciuri după plecarea lui Jose Mourinho.
Etapa a 19-a s-a încheiat joi seară, cu victoria lui West Ham United pe terenul lui Southampton. Felipe Anderson a realizat o dublă după ce Nathan Redmond deschisese scorul în începutul reprizei secunde pentru „Sfinți”.
Rezultate complete, etapa a 19-a:
Fulham 1-1 Wolverhampton; Burnley 1-5 Everton; Crystal Palace 0-0 Cardiff City; Leicester City 2-1 Manchester City; Liverpool 4-0 Newcastle United; Manchester United 3-1 Huddersfield Town; Tottenham Hotspur 5-0 Bournemouth; Brighton & Hove Albion 1-1 Arsenal; Watford 1-2 Chelsea; Southampton West Ham United.
Tottenham s-a impus la Leicester cu două goluri marcate în prelungiri! Rezumatul partidei
ACUM 16 MINUTE
Africa Cup of Nations
Cupa Africii | Nigeria și Egipt, la braț în faza eliminatorie! Se știu deja trei meciuri din optimi