Duminică s-a desfășurat pe Anfield duelul cu cea mai mare rivalitate din campionatul Angliei. Liverpool și Manchester United au oferit o partidă pe cinste, în care „cormoranii” au totalizat la final nu mai puțin de 36 de ocazii de gol. Gazdele au deschis scorul prin Sadio Mane, senegalezul care a finalizat o pasă excelentă peste defensiva lui United din partea lui Fabinho. United nu s-a dezarmat și a egalat prin Jesse Lingard după o gravă eroare a portarului Alisson Becker. În repriza secundă, Liverpool a controlat autoritar jocul, iar golurile victoriei au fost semnate de rezerva Xherdan Shaqiri, elvețianul de origine kosovară aducându-i trupei lui Jurgen Klopp primul succes în nouă partide contra „diavolilor”.
Manchester City și-a revenit după eșecul cu Chelsea din runda trecută, iar în weekend a învins-o clar pe Everton cu 3-1. Gabriel Jesus a fost omul primordial pentru Pep Guardiola, brazilianul semnând o dublă și ajungând la 31 de goluri în 74 de apariții pentru City.
Pe de altă parte, Tottenham a avut de suferit în confruntarea cu Burnley de pe Wembley. Jucătorii antrenați de Mauricio Pochettino s-au impus la limită, 1-0, în urma golului înscris de Christian Eriksen în minutele de prelungiri. Pochettino a ajuns astfel la victoria 100 în Premier League, iar londonezii continuă lupta pentru top 4.
Dinamo - FCSB, derby cu casa închisă! Cum arată gazonul din Ștefan cel Mare înainte de meci
ACUM UN MINUT
Chelsea a câștigat și ea pe terenul lui Brighton & Hove Albion, scor 2-1. Pedro și Eden Hazard au punctat pentru oaspeți, în timp ce la gazde Florin Andone a intrat din postura de rezervă în minutul 60. De altfel, Hazard a ajuns la 8 goluri și 9 pase decisive în cele 16 runde, având statistici mai bune decât în stagiunea anterioară. În schimb, Arsenal a suferit prima înfrângere în toate competițiile din august încoace, 3-2, pe terenul lui Southampton. Cu Ralph Hassenhutl pe bancă, „sfinții” au jucat cinic în duelul cu „tunarii”, iar Danny Ings cu o dublă a ajutat formația din sudul Angliei să înregistreze a doua victorie a sezonului.
Așadar, Liverpool se află pe prima poziție cu 45 de puncte și este urmată de Manchester City cu 44 de puncte, podiumul fiind completat de Tottenham cu 39 de puncte. Pe patru a rămas Chelsea cu 37 de puncte, iar Arsenal e ultima din top cinci cu 34 de puncte.
În runda a 17-a s-au disputat și alte dueluri interesante pentru a doua parte a clasamentului. Crystal Palace a învins-o pe Leicester cu 1-0 prin golul sârbului Luka Milivojevic la singurul șut pe spațiul porții.
Wolverhampton a obținut a treia victorie la rând, 2-0 acasă cu Bournemouth, iar „lupii” lui Nuno Espirito Santo au urcat pe poziția a 7-a, cu 25 de puncte. Fulham continuă seria dezastruoasă, ajungând la a 12-a înfrângere după un 0-2 cu West Ham pe teren propriu.
Newcastle a scufundat-o și mai mult pe Huddersfield în urma succesului cu 1-0, iar Rafa Benitez e pe o pantă ascendentă, aducându-le „coțofenelor” 13 puncte în ultimele 7 partide. În schimb, Cardiff rămâne una din cele mai inconstante formații din actuala stagiune, galezii pierzând cu 3-2 pe terenul lui Watford.
În zona retrogradării a ajuns Burnley, pe locul 18 cu 12 puncte, Huddersfield se află pe 19 cu 10 puncte, iar Fulham ocupă ultima poziție cu doar 9 puncte.
Rezultate complete, etapa a 17-a:
Manchester City v Everton 3-1; Wolverhampton v Bournemouth 2-0; Watford v Cardiff 3-2; Tottenham v Burnley 1-0; Huddersfield v Newcastle 0-1; Crystal Palace v Leicester 1-0; Fulham v West Ham 0-2; Southampton v Arsenal 3-2; Brighton & Hove Albion v Chelsea 1-2; Liverpool v Manchester United 3-1.
Van Dijk a dezvăluit alături de ce fundaș celebru i-ar fi plăcut să joace: "Pe el l-aș alege"
ACUM 8 MINUTE
Real Madrid va câștiga o sumă uriașă de bani din exploatarea noului stadion Santiago Bernabeu