Meciul mult-așteptat dintre Liverpool și Manchester City, echipele creditate cu cele mai mari șanse la câștigarea titlului în Anglia, s-a încheiat fără gol, astfel încât ambele formații își continuă seria de invincibilitate în vârful clasamentului din Premier League. Acolo se află și Chelsea, toate trei având în acest moment 20 de puncte, cu City conducând la golaveraj în fața londonezilor. Campionatul este și mai interesant dat fiind că și rivalele din nordul Londrei, Arsenal și Tottenham Hotspur, se află în imediată urmărire, la doar două puncte distanță.
Manchester City ar fi putut câștiga derby-ul cu Liverpool în minutul 86, când Riyad Mahrez a avut ocazia de a marca dintr-un penalti, însă acesta a trimis mult peste poartă, iar meciul s-a încheiat cu un echitabil 0-0. Chelsea le-a egalat la puncte grație unei victorii fără emoții, 3-0 în deplasare la Southampton, cu Eden Hazard înscriind o dată și oferind o pasă de gol, iar Arsenal și-a continuat parcursul bun din ultima vreme, câștigând cu 5-1 pe terenul lui Fulham, tot duminică. Aaron Ramsey a marcat un gol spectaculos ca urmare a unui contraatac colectiv de excepție, alături de duble ale lui Pierre-Emerick Aubameyang și Alexandre Lacazette.
Cardiff City a rămas una din trei echipe fără victorie în acest debut de sezon, cedând cu 1-0 pe terenul lui Tottenham. Golul din minutul 8 al lui Eric Dier a fost suficient pentru londonezi, care au evoluat cu un om în plus preț de mai bine de jumătate de oră, după eliminarea lui Joe Ralls. O altă echipă fără victorie este Newcastle United, care a fost protagonista unui alt meci spectaculos al etapei. Formația lui Rafa Benitez a condus o oră cu 2-0 în deplasarea de la Manchester United, însă Jose Mourinho poate respira ușurat: United a revenit spectaculos, câștigând cu 3-2 după golurile lui Juan Mata, Anthony Martial și Alexis Sanchez, ultimul venind în minutul 90, spre dezamăgirea celor de la Newcastle.
Thomas Tuchel s-a săturat să fie întrebat de Lukaku! Ce a spus germanul după egalul de la Brighton
ACUM 41 MINUTE
Vineri, Brighton & Hove Albion a câștigat cu 1-0 meciul de pe teren propriu cu West Ham United, cele două ocupând acum locurile 13, respectiv 15, în clasament. Burnley și Huddersfield Town au remizat 1-1 sâmbătă, echipa oaspete fiind cea de-a treia din zona retrogradării, fără victorie în acest sezon. Everton a învins-o pe Leicester City în deplasare cu 2-1, cele două având acum 12 puncte, cu patru mai mult decât urmăritoarea Burnley, la mijlocul clasamentului.
Între timp, Bournemouth și Wolverhampton continuă să impresioneze. Cele două echipe se află în urmărirea echipelor fruntașe, fiind clasate pe 6 și 7. Bournemouth a trecut cu 4-0 de un Watford în degringoladă chiar pe terenul advers, în timp ce Matt Doherty a înscris pentru „lupi” în victoria cu 1-0 de la Crystal Palace.
Premier League ia o pauză de o săptămână pentru a lăsa loc meciurilor internaționale din Nations League, dar va reveni cu noi partide, inclusiv un Chelsea v Manchester United savuros, pe 20 octombrie.
Tot sezonul Premier League se poate urmări în direct pe Eurosport 1.
Rezultate complete, etapa 8:
Brighton v West Ham 1-0; Burnley v Huddersfield 1-1; Crystal Palace v Wolverhampton 0-1; Leicester v Everton 1-2; Tottenham v Cardiff 1-0; Watford v Bournemouth 0-4; Manchester United v Newcastle 3-2; Fulham v Arsenal 1-5; Southampton v Chelsea 0-3; Liverpool v Manchester City 0-0
Dezvăluirea tulburătoare a unui fost rapidist despre cum a ajuns după gratii: "Trăgeam când jucam"
Un fotbalist de la FCSB, în atenția mai multor echipe din Cipru! Poate ajunge lângă alți 2 români