PA Sport

Premier League: Manchester City devine lider solitar după etapa a 11-a

By PA Sport

The 06/11/2018 at 13:32Updated The 06/11/2018 at 13:42

După 11 etape disputate în Premier League, Manchester City a devenit lider solitar în urma rezultatului de egalitate dintre Arsenal și Liverpool.

Finalul weekendului a adus noutăți în ceea ce privește prima clasată, dar în continuare rămân trei formații neînvinse. Manchester City, Liverpool și Chelsea nu au simțit gustul înfrângerii în cele 11 runde disputate până în prezent.

Cel mai important meci s-a disputat pe Emirates Stadium, acolo unde Arsenal și Liverpool au oferit un spectacol desăvârșit, dar încheiat nedecis, 1-1. „Cormoranii” au deschis scorul în minutul 61 prin golul lui James Milner, la o fază în care portarul Bernd Leno a respins greșit. Spre finalul partidei, francezul Alexandre Lacazette a egalat în minutul 82 în urma unui șut din interiorul careului. Rezultatul de egalitate nu o avantajează pe Liverpool, mai ales că oaspeții au avut un gol anulat greșit în prima repriză, la o fază în care Roberto Firmino a lovit bara, iar Sadio Mane a înscris, dar tușierul a semnalizat greșit offside.

De egalul de pe Emirates a profitat campioana Manchester City. „Cetățenii” au pulverizat-o pe Southampton, scor 6-1, într-un meci în care Raheem Sterling a marcat două goluri și a oferit două pase de gol. De asemenea, Chelsea a învins-o fără probleme pe Crystal Palace, scor 3-1, într-un duel încare Alvaro Morata a punctat de două ori.

În deschiderea rundei, Manchester United a reușit să se impună pe terenul lui Bournemouth, 2-1. „Diavolii” au fost conduși încă din minutul 11 după golul marcat de Callum Wilson, dar au revenit pe tabelă prin reușitele lui Anthony Martial și Marcus Rashford, ultimul marcând în prelungiri pentru a aduce victoria trupei lui Jose Mourinho. Tottenham a avut probleme serioase, la rândul ei, pe Molineaux, cu Wolverhampton. Trupa anternată de Mauricio Pochettino a condus cu 3-0, dar pe final „lupii” au beneficiat de două lovituri de departajare, ambele transformate, iar Spurs s-a impus la capătul celor 90 de minute cu 3-2.

Astfel, în clasament Manchester City se află pe primul loc, cu 29 de puncte, pe doi a urcat Chelsea, cu 27 de puncte, același număr de puncte ca și Liverpool, dar cu un golaveraj mai bun pentru londonezi. Top patru este completat de Tottenham, care are 24 de puncte.

Leicester, la primul meci după moartea patronului Vichai Srivaddhanaprabha, a reușit să câștige cu 1-0 pe terenul lui Cardiff, unicul gol fiind marcat de Demarai Gray, în minutul 55. Într-o partidă transmisă de Eurosport 1, Everton a învins-o pe Brighton & Hove Albion cu 3-1, iar West Ham a trecut de Burnley cu 4-2.

În subsolul clasamentului, două formații în mare pericol au reușit în sfârșit să câștige un meci în această primă parte a sezonului. Newcastle a învins la limită pe Watford, scor 1-0, urcând astfel pe poziția a 17, cu 6 puncte. Nu în ultimul rând, Huddersfield a învins-o pe Fulham tot cu 1-0, fiind acum pe locul 18, cu 6 puncte, în timp ce londonezii au căzut pe ultima poziție, cu doar 5 puncte.

Tot sezonul Premier League se poate urmări în direct pe Eurosport 1.

Rezultatele complete, etapa a 11-a:

Bournemouth v Manchester United 1-2; Cardiff City v Leicester City 0-1; Everton v Brighton & Hove Albion 3-1; Newcastle United v Watford 1-0; West Ham United v Burnley 4-2; Arsenal v Liverpool 1-1; Wolverhampton v Tottenham Hotspur 2-3; Manchester City v Southampton 6-1; Chelsea v Crystal Palace 3-1; Huddersfield Town v Fulham 1-0.