Cea mai așteptată confruntare a weekend-ului s-a consumat pe Old Trafford, acolo unde Manchester United și Liverpool s-au întâlnit într-o partidă cu o încărcătură deosebită. Rivalitatea dintre cele două formații anticipa o partidă cu multe goluri, dar mai degrabă a fost un meci tacticizat, cu puține ocazii de poartă. Singura șansă importantă a partidei a venit pe finalul primei reprize, atunci când Romelu Lukaku l-a găsit cu o pasă excelentă pe Jesse Lingard, dar portarul lui Liverpool, Alisson Becker a avut o deposedare excelentă, păstrând poarta intactă la final pentru a 15-a oară în acest sezon.
S-a încheiat 0-0, un egal benefic pentru Manchester City, care s-a apropiat la un singur puncte de Liverpool. De altfel, „cetățenii” au jucat finala Cupei Ligii Angliei contra lui Chelsea, reușind să se impună la penalty-uri cu 4-3. Astfel, City și-a păstrat trofeul cucerit în 2018, iar acum se va concentra pe celelalte trei trofee pe care vor să le câștige, Premier League, Liga Campionilor și FA Cup.
Principala urmăritoare a lui Liverpool și City, Tottenham a făcut un pas greșit pe terenul lui Burnley, pierzând cu scorul de 2-1. Harry Kane a revenit pe teren după o pauză de mai bine de o lună, reușind să marcheze, dar a fost insuficient pentru a scoate un egal. Ashley Barnes și Chris Wood sunt jucătorii cei mai prolifici de la Burnley, formație ajunsă la a opta partidă fără înfrângere în campionat.
Eriksen s-ar putea întoarce în Anglia! Englezii scriu că mai multe cluburi din Premier League îl vor
ACUM 3 ORE
Arsenal a urcat pe poziția a patra în campionat în urma victoriei cu Southampton. Un 2-0 pe care elevii lui Unai Emery l-au reușit în prima parte a primei reprize, iar cele trei puncte au adus-o pe Arsenal pe un loc care duce în grupele Ligii Campionilor.
În urma rezultatelor din etapa a 27-a, Liverpool a revenit pe prima poziție în clasament cu 66 de puncte, pe doi este Manchester City cu 65 de puncte, iar pe trei a rămas Tottenham cu 60 de puncte. Pe patru se află Arsenal cu 53 de puncte, Manchester United e pe cinci cu 52 de puncte, top 6 fiind completat de Chelsea cu 50 de puncte.
În lupta pentru evitării retrogradării, Fulham și Huddersfield par să fie condamnate definitiv la retrogradare. Trupa antrenată de Claudio Ranieri a suferit a 18-a înfrângere din acest sezon, 2-1 pe terenul lui West Ham, în timp ce Huddersfield a pierdut tot în deplasare, 2-0, în nord, la Newcastle. Dintre ultimele clasate, Cardiff nu i-a făcut față lui Watford, una din revelațiile sezonului, la capătul celor 90 de minute s-a terminat 1-5, Gerard Deulofeu marcând trei goluri.
Leicester a continuat seria neagră de meciuri, fiind învinsă de Crystal Palace cu 4-1, iar în cursul zilei de duminică, clubul a anunțat că l-a demis pe Claude Puel. În ultima partidă a etapei, Boournemouth și Wolverhampton au remizat, scor 1-1, „lupii” antrenați de Nuno Espirito Santo căzând pe locul 8 în clasament.
Rezultate complete, etapa a 27-a:
West Ham v Fulham 2-1; Cardiff v Watford 1-5; Burnley v Tottenham 2-1; Newcastle v Huddersfield 2-0; Bournemouth v Wolverhampton 1-1; Leicester v Crystal Palace 1-4; Manchester United v Liverpool 0-0; Arsenal v Southampton 2-0.
Îl pierde Liverpool pe Mo Salah? Clubul, "nepregătit" pentru cerințele salariale ale egipteanului
ACUM 5 ORE
Africa Cup of Nations
Mo Salah ține Egipt în viață la Cupa Africii pe Națiuni. Nigeria s-a calificat în optimi