Cea mai importantă partidă a rundei s-a consumat pe Etihad Stadium, acolo unde am avut parte de derby-ul orașului Manchester, dintre City și United. Trupa antrenată de Pep Guardiola a făcut un joc solid, controlând posesia mingii cu lejeritate. S-a terminat 3-1 pentru „cetățeni”, golurile fiind înscrise de David Silva, Sergio Aguero, care a ajuns la cota 9 în istoria derby-urilor, și Ilkay Gundogan, în timp ce pentru oaspeți a marcat Anthony Martial din penalty. Este de remarcat ușurința cu care s-a impus City, având în vedere că United a reușit un singur șut pe spațiul porții (și acela din penalty) în cele 90 de minute. Bernardo Silva pare să fie cel mai constant în evoluțiile echipei, în condițiile în care Kevin De Bruyne se confruntă deja cu a doua sa accidentare în acest sezon.
Una din urmăritoarele lui City, Liverpool, a câștigat pe teren propriu, scor 2-0, contra lui Fulham. A fost un duel în care oaspeții au avut destule ocazii, dar nu le-au fructificat, iar „cormoranii” au punctat în momentele potrivite prin Mohamed Salah și Xherdan Shaqiri. În schimb, Chelsea s-a lovit de o defensivă năprasnică a lui Everton, antrenorul Marco Silva găsind soluțiile optime pentru a opri forța ofensivă a londonezilor. S-a terminat fără gol.
Celelalte echipe cu pretenții la o clasare în primele patru, Arsenal și Tottenham au înregistrat rezultate diferite. „Tunarii” au avut parte de un meci dificil contra lui Wolverhampton, oaspeții antrenați de Nuno Espirito Santo au pregătit un meci excelent din punct de vedere tactic, mai ales în prima repriză, când au deschis scorul prin Ivan Cavaleiro. Arsenal nu s-a regăsit în prima jumătate de oră, dar a controlat partida în repriza secundă, reușind să egaleze în ultimele minute prin armeanul Henrikh Mkhitaryan, iar la final s-a terminat 1-1. Pe de altă parte, Tottenham s-a impus destul de greu, 1-0, pe terenul lui Crystal Palace, unicul gol fiind marcat de argentinianul Juan Foyth, aflat la prima reușită în tricoul lui Spurs.
Thomas Tuchel s-a săturat să fie întrebat de Lukaku! Ce a spus germanul după egalul de la Brighton
ACUM 17 MINUTE
În fruntea clasamentului, Manchester City a acumulat 32 de puncte, pe doi se află Liverpool cu 30 de puncte, iar podiumul este completat de Chelsea cu 28 de puncte. Tottenham a rămas pe locul patru, cu 27 de puncte, iar Arsenal încheie top 5-ul cu 24 de puncte.
În altă ordine de idei, confruntarea dintre Leicester și Burnley s-a desfășurat într-o atmosferă emoționantă, întreg stadionul fluturând steaguri cu mesajul „Mereu în inimile noastre” în onoarea președintelui Vichai Srivaddhanaprabha, decedat în urmă cu două săptămâni. Pe teren însă, jucătorii antrenați de Claude Puel au remizat alb, 0-0.
Newcastle a produs una din surprizele etapei, impunându-se cu 2-1 pe teren propriu cu revelația Bournemouth. „Coțofenele” au obținut a doua victorie la rând, urcând pe locul 14, cu 9 puncte. Southampton rămâne și ea în zona nisipurilor mișcătoare după remiza, 1-1, contra lui Watford, „sfinții” aflându-se pe locul 17 cu 8 puncte.
Nu în ultimul rând, Cardiff City a reușit să obțină cele trei puncte în duelul vital cu Brighton & Hove Albion, câștigând la final cu 2-1. A fost a doua victorie a lui Neil Warnock împotriva lui Chris Hughton, iar galezii au urcat pe locul 18, cu 8 puncte. De asemenea, Huddersfield a făcut un pas greșit, 1-1, pe teren propriu cu West Ham. „Terierii” au deschis scorul prin Alex Pritchard, iar „ciocănarii” au egalat în repriza secundă prin Marko Arnautovic.
Tot sezonul Premier League se poate urmări în direct pe Eurosport 1.
Rezultatele complete, etapa a 12-a:
Cardiff v Brighton & Hove Albion 1-2; Huddersfield v West Ham 1-1; Southampton v Watford 1-1; Leicester v Burnley 0-0; Newcastle v Bournemouth 2-1; Crystal Palace v Tottenham 0-1; Liverpool v Fulham 2-0; Chelsea v Everton 0-0; Arsenal v Wolverhampton 1-1; Manchester City v Manchester United 3-1.
Dezvăluirea tulburătoare a unui fost rapidist despre cum a ajuns după gratii: "Trăgeam când jucam"