1) Ziua perfectă a lui Duncan Ferguson

Dacă Freddie Ljungberg a avut parte de două meciuri de coșmar la debutul ca interimar la Arsenal, scoțianul Duncan Ferguson este la polul opus. Dacă l-ai fi pus să își imagineze cum ar putea arăta primul său meci, ar fi spus: o lovitură de cap impecabilă pentru început, apoi două goluri ale atacantului și o celebrare emoționantă cu galeria după fluierul de final. Toate astea într-un meci cu Chelsea. Numai că nu a fost un vis, ci fix ce s-a întâmplat. Duncan Ferguson și-a scos clubul de suflet din zona retrogadării după o victorie memorabilă cu Chelsea. Ziua perfectă.

2) Jucătorii se schimbă, Liverpool rămâne

Lukaku poate fi oprit într-un singur mod: "L-aș lovi, i-aș șopti mizerii la ureche"
17/09/2021 LA 14:53
Jurgen Klopp a rotit echipa din nou la Bournemouth. Au intrat Joe Gomez și Oxlade-Chamberlain, au ieșit Trent-Alexander Arnold și Sadio Mane. A contat? Absolut deloc. Oxlade-Chamberlain a deschis scorul cu o execuție de finețe după o pasă excelentă a lui Jordan Henderson iar Joe Gomez l-a înlocuit fără probleme pe Trent. Indiferent de cine joacă, Klopp a reușit să implementeze o filosofie de joc care este respectată cu sfințenie. E anul lui Liverpool.

3) Revenirea perfectă pentru Mourinho

Înainte de meciul cu Burnley, Tottenham primise câte două goluri în fiecare partidă cu Mourinho pe bancă. Rând pe rând, West Ham, Olympiakos, Bournemouth și Manchester United au înscris în poarta lui Gazzaniga de câte două ori pe meci. Totul s-a schimbat însă în meciul cu Burnley. Spurs a reușit cea mai clară victorie de când a venit Mourinho (5-0) iar golurile care parcă reușeau cumva să-și facă apariția pe fiecare final de partidă nu au mai sosit. Înainte de toate, Mourinho va fi mulțumit de faptul că echipa sa nu a primit niciun gol.

4) Un egal cât o victorie pentru Nigel Pearson

Watford a făcut ”doar” 0-0 la Crystal Palace în meciul de debut al lui Nigel Pearson. Numai că nu este deloc ”doar” 0-0, ci un rezultat foarte bun pentru o echipă care este obișnuită cu înfrângerile. Mai mult, a fost un egal fără gol primit. Watford a primit 30 de goluri – mai multe au primit doar Southampton și Norwich. În condițiile astea, orice meci fără înfrângere și fără gol primit va fi privit ca un succes.

5) Man United a obținut o victore imensă, dar bătălia importantă abia acum începe

Echipa care a pierdut cu Newcastle, Crystal Palace sau Bournemouth a învins pe Chelsea, Leicester și Manchester City. Și a făcut egal cu Liverpool și Arsenal. Așa ar putea fi rezumat sezonul lui United în câteva cuvinte. Echipa lui Solskjaer se mobilizează exemplar în partidele mari iar norvegianul găsește de fiecare dată soluțiile tactice potrivite, dar dacă United vrea să ajungă în Top 4 sezonul acesta, trebuie să înceapă să obțină rezultate și cu așa-zisle echipe mai mici. Acolo se va da bătălia iar următoarele meciuri – cu Everton, Newcastle, Watford și Burnley – vor fi extrem de importante.

6) Cine îl poate opri pe Jamie Vardy?

Leicester rămâne pe urmele lui Liverpool după victoria categorică (4-1) la Aston Villa. A opta victorie consecutivă în campionat dar și al optulea meci la rând în care Jamie Vardy a înscris. Atacantul englez a ajuns la 16 goluri în 16 etape în acest sezon și pare să fie de neoprit. Venirea lui Brendan Rodgers a fost catalistul ideal pentru renașterea sa: de când a venit fostul antrenor al lui Liverpool, Vardy a înscris mai multe goluri decât Messi sau Lewandowski.

7) Steve Bruce, eroul de care Newcastle are nevoie

Poate că Steve Bruce nu e chiar un nume care să inspire un fotbal șampanie, dar realitatea este că englezul a dus Newcastle până pe locul 10, într-un interval în care a învins pe Manchester United și a făcut egal cu campioana Manchester City. Suporterii de pe St James Park nu erau deloc încântați de numirea sa la începutul sezonului, dar acum văd lucrurile altfel, cu siguranță, Newcastle având în acest moment cu nouă puncte mai mult decât în aceeași perioadă a sezonului trecut.

8) Întoarcerea dramatică de scor a lui Sheffield United demonstrează că echipa va rămâne în Premier League

Sheffield United era condusă în minutul 49 de Norwich, echipa nou promovată dar care a fost printre cele mai slabe formații din acest sezon. După înfrângerea de etapa trecută de acasă cu Newcastle, părea că acesta va fi momentul în care va veni în sfârșit căderea. În schimb, a venit renașterea iar în doar două minute, după golurile înscrise de Stevens și Baldock, Sheffield se afla la conducere, așa cum a încheiat și meciul de altfel. Echipa lui Chris Wilder e hotărâtă să rămână în Premier League.

9) Wolves pierde locul 5 după una dintre cele mai spectaculoase reprize din acest sezon

Nu doar Sheffield a reușit o întoarcere rapidă de scor – același lucru l-a făcut și Brighton în meciul cu Wolves, când gazdele au revenit de la 0-1 pentru a conduce cu 2-1 în doar două minute. Wolves a egalat chiar înainte de pauză, dar echipa lui Nuno Espirito Santo a pierdut locul cinci în fața lui Manchester United. Antrenorul portughez se va întreba ce s-a întâmplat în acele două minute cu defensiva sa. Dacă vrea să rămână în primele șase, Wolves trebuie să aibă mai multă siguranță în apărare.

10) Martinelli, marele plus al lui Arsenal în acest sezon

Stagiunea actuală a fost un adevărat fiasco pentru Arsenal, care traversează cea mai neagră perioadă din istoria recentă. Apărarea continuă să fie în cele mai multe dintre meciuri de cascadorii râsului, însă luni seară, pe terenul lui West Ham, ofensiva a evoluat din nou la potențialul obișnuit.
Ljungberg l-a preferat pe Martinelli lui Lacazette și a tras cartea câștigătoare, tânărul jucător fiind din nou unul dintre cei mai buni de pe teren. Vârful are toate calitățile să se transforme în viitorul apropiat într-un fotbalist world class și demonstrează acest lucru de fiecare dată când îmbracă tricoul "tunarilor".
La 18 ani și 174 de zile, Martinelli este cel mai tânăr jucător care să marcheze pentru Arsenal la primul său start în Premier League.
Premier League este transmis în exclusivitate în România de Eurosport. Emisiunea Premier League Show, produsă de către Eurosport România, are loc în fiecare sâmbătă și duminică înaintea partidelor din Premier League.
Guardiola, enervat pe o parte a fanilor lui City: "Mi se pun vorbe în gură"
17/09/2021 LA 13:20
Carragher nu crede în Ronaldo la United: "Creează tot atâtea probleme câte rezolvă"
17/09/2021 LA 12:31