1) Dani Ceballos, noul Cazorla de pe Emirates

Ceballos, împrumutat de Real Madrid la Arsenal pentru acest sezon, a jucat 26 de minute pe St. James’ Park etapa trecută, dar putem spune că adevăratul său debut a fost partida de pe Emirates împotriva lui Burnley, câștigată de tunari cu 2-1. Ceballos a fost omul meciului, făcând o partidă superbă din poziția de număr 10, în spatele lui Lacazette. În afară de cele două pase de gol, tânărul de 23 de ani a dictat jocul cu un calm care nu a mai fost întâlnit la Arsenal de la Santi Cazorla în prezent. Cifrele vorbesc de la sine: 100% driblinguri reușite, o acuratețe a paselor de 90%, șapte recuperări ale mingii, cinci centrări, patru ocazii de gol create. Mai mult, nimeni de pe teren nu a atins de mai multe ori mingea decât Ceballos (97). Nu a mirat pe nimeni că a fost aplaudat la scenă deschisă când a fost înlocuit în minutul 83.

2) Putem să abandonăm orice speranță în Jack Wilshere

Arsenal, transfer neaşteptat! Arteta e pe urmele unui fost mare atacant al lui Chelsea
ACUM 19 ORE
Mario Husillos, directorul sportiv al lui West Ham, se declara mândru anul trecut că a reușit să obțină semnătura lui Jack Wilshere, un jucător a cărui creativitate „va face diferența”. Revenim în prezent și ne uităm la meciul lui West Ham cu Brighton din această etapă, încheiat 1-1. Cu toată simpatia pentru un fotbalist parcă blestemat de accidentări, Wilshere nu demonstrează pe teren că ar avea vreuna dintre calitățile despre care vorbea cu entuziasm Husillos. De două ori a fost titular în acest sezon – de două ori a fost schimbat până în minutul 60; weekendul acesta chiar la pauză. Wilshere, un om care trebuie să facă conexiunea între atac și apărare, a demonstrat zero creativitate (doar zece pase în 45 de minute) și a fost întotdeauna încet cu mingea la picior, fiind deposedat cu ușurință de prea multe ori. La 27 de ani, mai are Jack vreo speranță?

3) Aston Villa are două înfrângeri în două meciuri, dar există motive de optimism

Având în vedere entuziasmul suporterilor înaintea unui sezon în care s-au cheltuit 146 de milioane de lire pe transferuri, două înfrângeri în primele două etape din Premier League nu e chiar începutul ideal de sezon. Cu toate astea, meciurile trebuie văzute în context. Prima a fost o partidă pierdută la Tottenham acasă, finalista Champions League și echipa clasată pe locul patru sezonul trecut, într-un meci în care Villa a condus timp de 64 de minute. Meciul pierdut în etapa a doua cu Bournemouth, acasă cu 2-1, poate pica mai greu, dar există semne bune. Echipa din Birmingham a primit două goluri rapide, în primele 15 minute – unul dintr-un penalty acordat în secunda 46 – o situație dificilă pentru orice echipă. Jucătorii lui Dean Smith și-au revenit însă și au dominat partida în a doua parte, însă au reușit să înscrie doar o dată prin noua achiziție Douglas Luiz. E nevoie de răbdare pe Villa Park – jocul este încurajator, vor veni și rezultatele.

4) Probleme cu pregătirea fizică la Chelsea?

Exact ca în meciurile cu Manchester United și Liverpool, Chelsea a început bine și a terminat foarte slab partida cu Leicester, încheiată la egalitate 1-1. Albaștrii au părut să fie deranjați de pressingul intens făcut de cei de la Leicester după pauză iar „tânărul Lampard”, cum l-a numit Brendan Rodgers înainte de meci, a recunoscut că este posibil să existe probleme la nivelul pregătirii fizice. „Urăsc să mă folosesc de argumentul acesta că am fi obosiți, dar recunoscut că s-a văzut în repriza a doua”. Chelsea a cedat total inițiativa în repriza a doua și se poate considera norocoasă că nu a pierdut meciul, o partidă chiar mai slabă, paradoxal, față de cea de pe Old Trafford din prima etapă.

5) Mason Mount strălucește și își asigură postul de titular la Chelsea

Mason Mount, tânărul englez promovat și la Derby de Frank Lampard, a impresionat duminică pe Stamford Bridge. A înscris un gol excelent în urma unui pressing insistent și a fost singurul jucător ofensiv al lui Chelsea care a fost constant un pericol pe tot parcursul meciului. Drept dovadă, Mount a avut mai multe șuturi pe poartă decât toți ceilalți fotbaliști ai lui Chelsea împreună. Așa îți asiguri postul de titular.

6) Kevin de Bruyne este pregătit să preia ștafeta de la David Silva

David Silva a anunțat că acesta va fi ultimul său sezon la City însă dacă este să ne luăm după meciul remizat de echipa lui Guardiola 2-2 cu Spurs din weekend, nu ar trebui să existe motive de îngrijorare. Kevin de Bruyne pare mai mult decât pregătit să preia frâiele. Belgianul a dat două pase de gol și a dominat cu autoritate mijlocul terenului: a creat mai multe ocazii (9) decât întreaga echipă a lui Tottenham (3). Marele semn de întrebare este cât va reuși să se ferească de accidentări iar răspunsul la această întrebare ar putea avea o conexiune directă și cu câștigătoarea titlului în acest sezon de Premier League.

7) Sadio Mane nu obosește niciodată

Liverpool a câștigat la Southampton în stilul în care ne-a obișnuit în multe partide din sezonul trecut. Pe scurt, neconvingător. Mai relevant însă pentru echipa lui Klopp este că în astfel de meciuri se pot baza pe oameni ca Sadio Mane. Camerunezul a marcat un gol, a dat o pasă de gol și a creat cinci ocazii, mai mult decât oricare alt jucător de pe teren. Mane nu e genul de jucător care să dea înapoi când vine vorba de munca grea iar asta s-a văzut și pe St. Mary’s, unde atacantul a fost fotbalistul cu cele mai multe tackling-uri câștigate de pe teren. Venit după o vară plină la Cupa Africii și o deplasare la Istanbul, Mane nu a arătat semne că ar obosi vreodată.

8) Wilfried Zaha nu mai vrea să joace pentru Crystal Palace și se vede

În rezultatul surpriză al rundei, Crystal Palace a pierdut la nou promovata Sheffield United, prima echipă care aliniază un prim „11” compus doar din jucători britanici sau irlandezi timp de două meciuri consecutive de la Norwich în 2012. Mai important pentru Palace însă a fost că atunci când au avut nevoie de creativitate în joc, responsabilul a fost absent. Nu fizic însă, pentru că Zaha a fost pe teren cu corpul, dar nu și cu mintea: în prima repriză nu a reușit niciun dribling din patru încercări. În a doua, a fost practic inexistent pe teren. Zaha și-a exprimat clar dorința de a pleca de pe Selhurst Park și a depus o cerere de transfer chiar în ultima zi a perioadei de transferuri din Anglia. Roy Hodgson se gândește probabil acum dacă nu ar fi fost mai înțelept ca Zaha să fi fost vândut.

9) Relația dintre fanii lui Newcastle și club devine una din ce în ce mai tensionată

După ce în prima etapă câteva mii de fani ai lui Newcastle au decis să boicoteze meciul cu Arsenal în semn de protest față de patronul Mike Ashley, care, în opinia lor, nu a investit suficient în club și nu l-a susținut pe fostul antrenor, Rafa Benitez, în deplasarea de la Norwich, fanii echipei antrenată de Steve Bruce au scandat pe toată durata partidei „Get out of our club” („Pleacă de la clubul nostru”). Newcastle a pierdut partida clar, cu 3-1, după un hattrick al lui Teemu Pukki iar fanii oaspeților au pus sare pe rană când au scandat la rândul lor „There’s only one Mike Ashley!” („Exista doar un Mike Ashley!”).

10) Gbamin, excelent într-o victorie promițătoare pentru Everton

Jean-Philippe Gbamin a avut un debut la Everton oarecum dezamăgitor împotriva lui Crystal Palace în prima etapă, cu toate că ivorianul nu era la 100% din capacități. Evoluția sa de pe Goodison Park din weekend în victoria cu 1-0 contra lui Watford a fostcu totul altă poveste. Prezența sa fizică la mijlocul terenului este una binevenită pentru echipa lui Marco Silva iar Gbamin a reușit trei tacklinguri, o intercepție și patru respingeri, într-un meci în care și-a arătat calitățile și dorința de a se îmbunătăți.
Guardiola încearcă cel mai scump transfer din istoria Premier League: 150 de milioane de euro