1) Toată lumea să facă ce face Sterling

”De obicei, cuvântul agresiv este folosit pentru momentele în care nu ai posesia. Mie îmi place să îl folosesc când avem mingea. Raheem a fost singurul jucător agresiv cu mingea la picior în prima repriză. În a doua parte, restul jucătorilor l-au imitat. Trebuie să fim agresivi cu mingea iar noi nu am fost”, a declarat Guardiola după victoria lui City în fața lui Aston Villa, 3-1. În afara faptului că a bătut recordul mondial pentru folosirea cuvântului ”agresiv” declarația lui Pep demonstrează cât de important a devenit Sterling pentru această echipă.
Lukaku poate fi oprit într-un singur mod: "L-aș lovi, i-aș șopti mizerii la ureche"
IERI LA 14:53
Sterling a înscris 13 goluri în 14 partide în acest sezon dar nu este vorba doar de goluri. Englezul joacă foarte bine per total iar accelerările sale pe partea stângă au fost un pericol constant pentru Burnley tot meciul. Sterling l-a depășit pe Kane și a devenit cel mai bun jucător englez în ultimul an. E doar o perioadă de timp până când va fi considerat unul dintre cei mai buni din lume.

2) Southampton vede (mereu) roșu cu Leicester

Ar fi mult prea departe de realitate să spunem că eliminarea lui Bertrand a fost decisivă în victoria cu 9-0 a lui Leicester la Southampton dar echipa din sudul Angliei pare să joace cu o determinare aparte împotriva lui Leicester. Înainte de meciul de vineri, Soton a primit cinci cartonașe roșii în meciurile din Premier League cu Leicester, inclusiv în cele două partide din sezonul trecut.
Ei bine, mai adăugăm aici încă un roșu: Ryan Bertrand a intrat dur asupra lui Perez chiar la faza primului gol și deși Leicester a marcat, VAR nu l-a iertat pe englez. Astfel, pentru prima oară în istorie, o echipă a primit roșu trei meciuri la rând în fața aceluiași advesar.

3) Marco Silva revine la normal

Poate sună prea dur, dar după victoria surprinzătoare în fața lui West Ham de etapa trecută, Marco Silva a revenit la normal după ce Everton a pierdut în fața lui Brighton pe Amex Stadium. Înfrângerea a fost una dramatică, în ultimul minut, dar realitatea este că normalul pentru Silva reprezintă incertitudinea privind siguranța propriului job. Everton a pierdut ultimele patru meciuri din deplasare și a primit 16 goluri în acest sezon – doar ultimele trei clasate au primit mai multe. Rămâne de văzut cât va mai dura răbdarea conducerii.

4) Sheffield United rămâne neînvinsă în deplasare

Revoluția lui Chris Wilder la Sheffield United continuă. Echipa sa a urcat pe locul șapte după egalul obținut la West Ham (1-1). Ok, egal obținut nu e chiar conform cu realitatea pentru că pe tot parcursul meciului Sheffield a fost echipa mai bună iar jocul excelent le-a fost răsplătit prin golul înscris de Lys Mousset în minutul 69, după doar cinci minute de când a fost introdus pe teren. Deși la începutul actualei stagiuni echipa sa era considerată favorită la retrogradare, Wilder a reușit să facă din Sheffield cea mai plăcută surpriză a sezonului.

5) Watford rămâne fără victorie iar criza se adâncește

”Sunt încrezător dar sunt și realist. Jucătorii se antrenează bine, merită să câștige. Lucrăm la ceva solid pentru viitor. Cred asta. Vreau să fiu pozitiv”, a declarat antrenorul lui Watford, Quique Sanchez Flores, după meci. Poate că el vrea să fie pozitiv, dar Watford rămâne fără nicio victorie după 10 meciuri și pe ultimul loc din clasament. Nu se observă nicio îmbunătățire de la plecarea lui Gracia iar motive de îngrijorare există destule.

6) Jorginho, regizorul discret al lui Chelsea

Jorginho nu a avut viață ușoară cu suporterii lui Chelsea în primul sezon chiar dacă cifrele sale au fost excelente. Italianul a fost un element cheie în planurile tactice ale lui Sarri atât la Napoli cât și la Chelsea iar evoluțiile sale din acest sezon nu fac decât să confirme cât de important este în angrenajul echipei.
În deplasarea de la Burnley, evoluția stelară a lui Pulisic a fost discutată de toată lumea dar în spatele luminii reflectoarelor îl găsim pe Jorginho, care a fost din nou esențial. Italianul a dat 95 de pase cu o acuratețe de 93,7% - doar 38 dintre acestea au fost în propria jumătate.

7) Schimbarea tactică a lui Nuno aduce un punct pentru Wolves

Un punct la Newcastle nu este chiar motiv de sărbătoare dar după cum a jucat în prima repriză, Wolves se poate declara mulțumită de această remiză. Este meritul lui Nuno Espirito Santo care a decis la pauză să treacă de la un 3-5-2 la 3-4-3 – l-a retras în apărare pe Dendoncker și l-a trimis pe Matt Doherty ca aripă. Doherty a intrat apoi constant în combinații periculoase cu Adama Traore și, mai important, cei doi au reușit să îl oprească pe Allan Saint-Maximin.

8) Manchester United ar trebui să nu mai primească penalty-uri

Ok, deja începe să devină ridicol. Manchester United a ratat patru din cele șase penalty-uri primite în acest sezon. Trei jucători diferiți – Pogba, Rashford, Martial – nu au înscris de la 11m. Duminică seară la Norwich, United a primit două penalty-uri – le-a ratat pe amândouă. La un moment dat adversarii vor simți că pot să faulteze lininștiți în careu pentru că până la urmă care e cel mai rău care se poate întâmpla? Se dă penalty? Și ce?

9) Xhaka e căpitanul lui Arsenal. Dar cine va fi noul căpitan?

După ce a fost huiduit când a fost schimbat în meciul cu Aston Villa, Xhaka aștepta cu emoții momentul în care va fi scos de pe teren împotriva lui Crystal Palace. Emery a decis să îl scoată la 2-2 iar publicul a reacționat imediat după ce elvețianul a ales să meargă destul de lent spre margine și să mai irosească astfel ceva timp. Numai că Xhaka, noul căpitan al lui Arsenal, n-a ezitat să răspundă: a dus mâna la ureche și s-a prefăcut că nu îi aude iar apoi a încheiat totul cu un călduros ”f**k off”. Pare greu de crezut că Xhaka va rămâne căpitan după ce relația sa cu suporterii tocmai a luat foc.

10) Liverpool a revizitat trecutul, dar a ales săse îndrepte către viitor

La pauza meciului dintre Liverpool și Tottenham, mulți dintre fanii echipei lui Klopp deja se gândeau că ”e una dintre acele zile”. Iar prin acele zile ar putea foarte bine să se refere la un anumit moment în care lui Liverpool i-a scăpat titlul printre degete. Era aprilie 2014 iar Chelsea s-a apărat cu tot ce a avut – și prin tot ce a avut mă refer la anti-fotbalul clasic practicat de Mourinho. Oaspeții au învins atunci pe Anfield și au năruit visele lui Liverpool la titlu. Duminică seara, după ce a înscris în primul minut, Tottenham a fost o copie fidelă a lui Chelsea din 2014 – a absorbit, după posibilități, bombardamentul echipei lui Klopp și a refuzat cu încăpătânare să construiască ceva.
Numai că de data asta cormoranii nu au capitulat și au reușit să obțină probabil o victorie cheie în acest campionat. Poate că aici se va face diferența între Liverpool din 2014 și Liverpool din prezent, cu Jurgen Klopp pe bancă.
Premier League este transmis în exclusivitate în România de Eurosport. Emisiunea Premier League Show, produsă de către Eurosport România, are loc în fiecare sâmbătă și duminică înaintea partidelor din Premier League.
Guardiola, enervat pe o parte a fanilor lui City: "Mi se pun vorbe în gură"
IERI LA 13:20
Carragher nu crede în Ronaldo la United: "Creează tot atâtea probleme câte rezolvă"