Totuși, rămâne un regret uriaș pentru ambele echipe. În primul rând pentru gazde, care au fost conduse cu 0-2, deși au început lansat meciul, atacând agresiv în jumătatea adversă, însă au întors soarta meciului, iar din minutul 71 s-a marcat și al patrulea și ultimul gol al partidei. Arsenal a continuat să atace și să insiste la poarta lui Lloris, în zadar însă.

Tottenham, șansă uriașă ratată în deplasare

Venind după o înfrângere dureroasă suferită acasă în fața propriilor fani cu Newcastle în etapa a treia, scor 0-1, Tottenham, în frunte cu Mauricio Pochettino, a venit hotărâtă pe terenul lui Arsenal și și-au procurat un avantaj bun încă din prima repriză. Chiar dacă au fost nevoiți să se apere în primele 10 minute ale partidei fără să poată ieși pe contraatac, Eriksen a reușit să ajungă la poarta lui Leno și să înscrie pentru Spurs la prima lor fază periculoasă.
Africa Cup of Nations
Aubameyang s-ar putea întoarce în Anglia înainte de finalul Cupei Africii! Care este starea lui
ACUM 21 MINUTE
Mai apoi, în minutul 40, Harry Kane a marcat și el pentru Spurs de la punctul cu var, însă elevii lui Pochettino nu au reușit să țină de acest avantaj, iar Lacazette a readus Arsenal în joc printr-un gol marcat în minutul 46 în urma unui haos total provocat de funsașii lui Tottenham în propriul careu. Aubameyang a marcat și el în minutul 71 și a restabilit echilibrul pe tabela de marcaj. În urma acestui gol încasat, Tottenham a mai avut parte de câteva ocazii sporadice, dar nu faze în urma cărora Arsenal ar fi avut de suferit în propria jumătate de teren.

Unai Emery și inspirația modificărilor

În minutul 41, după golul înscris de Kane, majoritatea fanilor lui Arsenal îi cereau lui Emery demisia pe rețelele de socializare, însă tehnicianul spaniol a efectuat în repriza secundă câteva mutări tactice care s-au dovedit a fi câștigătoare, chiar dacă la început ar fi putut apărea dubii în privința schimbărilor.
În minutul 63, Ceballos intră pe teren în locul lui Torreira. Judecând după jocul slab făcut cu Liverpool, în etapa a treia, de fotbalistul împrumutat de la Real, ai fi putut să te gândești că mutarea nu este una tocmai bună, însă Dani Ceballos a adus imediat un plus de vigoare echipei Tunarilor, a avut un șut puternic din afara careului advers, șut respins în corner de Lloris cu dificultate, și a schimbat fața medianei lui Arsenal, linie de mijloc în care se simțea tot mai mult lipsa prospețimii.
Mai apoi, în minutul 67, Emery îl scoate pe Lacazette, marcatorul ultimului gol din prima repriză, și îl introduce pe Mkhitaryan, mijlocaș a cărui prezență s-a simțit imediat prin claritatea paselor spre atac. La scurt timp după această modificare, în minutul 71, Aubameyang înscrie golul egalizator și aduce echipei lui un punct din mult așteptatul derbi cu Tottenham.

Concluzii și urmări după Arsenal – Tottenham

Pentru ambele cluburi de tradiție din Premier League urmează pauza internațională, o pauză în care fotbaliștii intră cu gândul de a fi încheiat aceste prime patru etape cu un egal. Ambele echipe s-au ales cu câte un punct după acest meci și cu urcarea a câte două locuri fiecare în clasamentul PL, Arsenal pe locul 5, iar Tottenham pe poziția a noua. Pentru Arsenal, după pauza internațională, urmează un duel favorabil, cu ultima clasată, Watford, în timp ce finalista Ligii Campionilor va întâlni pe teren propriu o echipă care s-a dovedit a fi un real pericol în acest start de sezon, Crystal Palace, care a acumulat șapte puncte din patru meciuri și se află pe locul 4, la doar trei puncte de Manchester City.
Chiar dacă poate părea un rezultat echitabil pentru ambele cluburi, fiecare dintre cele două echipe se va gândi la șansele irosite, ocaziile pe care nici una, nici alta nu le-a fructificat și oportunitatea uriașă ratată de a obține cele trei puncte.