Fluier final! Fulham s-a impus cu 2-1 împotriva lui Brentford și a promovat în Premier League.
Min 120+4. GOOOOL Brentford! Dalsgaard reduce din diferență cu o lovitură de cap.
MIn 117. GOOOOOL Fulham! Bryan reușește "dubla" după o acțiune personală superbă. Fundașul a driblat înteaga defensivă a lui Brentford și a trimis cu mult calm pe lângă portar.
Jurgen Klopp, cucerit de un portar din Premier League: "Ar putea purta numărul 10!"
Min 105. GOOOOOL Fulham! Formația londoneză a deschis scorul prin Bryan, din lovitură liberă. Fundașul lui Fulham a trimis de la peste 25 de metri la colțul scurt, surprinzându-l pe Raya, portarul lui Brentford, care s-a poziționat defectuos.
Min 90. Egalitatea se menține pe tabelă, după primele 90 de minute. Ultima echipă promovată în Premier League va fi stabilită în extra-time sau la loviturile de departajare.
Min 45. S-a reluat jocul pe Wembley.
Pauză în playoff-ul pentru promovarea în Premier League. După primele 45 de minute, scorul este 0-0.
Min 1. A început meciul dintre Brentford și Fulham!
Echipele de start:
  • Brentford: Raya - Dalsgaard, Jansson, Pinnock, Henry - Jensen, Norgaard, Da Silva - Mbeumo, Watkins, Benrahma
  • Fulham: Rodak - Odoi, Hector, Ream, Bryan - Reed, Cairney - Kamara, Onomah, Kebano - Reid
Ion Alexandru & Călin Mateș, preview Brentford - Fulham:

Ion Alexandru & Călin Mateș, preview Brentford - Fulham

Meciul decisiv pentru stabilirea celei de-a 3-a echipe promovate în Premier League, după Leeds United și West Bromwich Albion, se va disputa la Londra, pe Wembley Stadium, cu începere de la ora 21:45.

Drumul către finala de pe Wembley

Brentford a avut un sezon fantastic și este fără îndoială revelația acestui sezon din Chamapionship. "Albinele" au fost la un pas de promovarea directă, dar nu au mai avut suflu pe finalul sezonului și au pierdut ultimele 2 jocuri, în deplasare cu Stoke și acasă cu Barnsley.
Ratarea promovării directe părea să-i fi afectat foarte tare pe elevii danezului Thomas Frank și Brentford a pierdut cu 1-0 și turul semifinalei din play-off contra galezilor de la Swansea, formație care a prins "in extremis" locul 6 după rezultatele din ultima etapă.
Dar Brentford a făcut un retur foarte bun și deși a avut ceva emoții pe final de meci s-a impus în cu 3-1, calificându-se astfel în finala din această seară. Returul cu Swansea a fost ultimul meci al lui Brentford pe stadionul Griffin Park, iar micuța formație din apropierea Londrei speră că primul meci pe noua arenă va fi în Premier League.
De partea cealaltă, Fulham are o șansă uriașă de a reveni în Premier League la numai un an de la retrogradare. De obicei se spune că echipele care nu promovează în anul imediat următor după o retrogradare, acest lucru va fi și mai dificil de realizat în anii care vor veni. Într-un campionat atât de lung și de puternic cum este Championhip, acest lucru este cu atât mai valabil, iar exemplele din trecut sunt foarte numeroase.
Fulham a terminat pe locul 4 în Championship, la egalitate cu Brentford, dar cu un golaveraj net inferior. Acest lucru le-a adus londonezilor ca adversari în semifinalele play-off-ului o altă formație galeză, pe Cardiff.
După turul din Țara Galilor unde Fulham s-a impus cu 2-0 lucrurile păreau destul de clare. La retur însă, Cardiff putea întoarce soarta dublei manșe, dar deși a avut aproape o repriză la dispoziție să marcheze golul calificării, s-a impus în final doar cu 2-1, iar Fulham a ajuns astfel în finala play-off-ului.

Brentford - Fulham, mai scump decât finala Champions League

An de an, finala din play-off-ul pentru promovarea în Premier League este considerat cel mai scump meci din lume. Asta pentru că cine se impune în această partidă încasează o sumă imensă din partea Ligii Engleze. Evident, banii provin în mare parte din drepturile de televizare și sunt virați într-o perioadă mai îndelungată, dar suma este cu adevărat una amețitoare, depășind cu mult 100 de milioane de lire.
Această sumă atât de mare este primită de fiecare echipă nou promovată în Premier League în fiecare an și se jutifică prin încercarea de a reduce cât mai mult diferențele de buget dintre echipele foarte bogate de pe prima scenă și cele care vin din al doilea eșalon.
Nici măcar finala Champions League sau finala Campionatului Mondial de fotbal nu se joacă cu un "pot" atât de mare pe masă, cum se întâmplă în cazul finalei pentru promovarea în Premier League.
Despre Fulham am putea spune că este cât de cât obișnuită cu astfel de sume, londonezii cheltuind în trecut foarte mulți bani pe jucători, dar pentru Brentford ar fi cu adevărat o lovitură de mari proporții.

Brentford e echipa mai frumoasă, dar Fulham e mai experimentată

Brentford a avut cel mai bun atac din acest sezon de Championship, înscriind 80 de goluri, dar și apărarea a fost la un nivel ridicat, doar Leeds fiind mai bună la acest capitol. În același timp, entuziasmul și atmosfera bună din jurul echipei după un asemenea sezon ar putea constitui și ele niște avantaje importante.
Dar presiunea unor astfel de meciuri ar putea apăsa greu pe umerii "albinelor", iar Fulham este echipa mai experimentată la acest capitol. Jucătorii lui Scott Parker au un oarece avantaj din acest punct de vedere, doar că au și ceva probleme de efectiv.
Mijlocașul congolez Neeskens Kebano a ieșit accidentat la pauza meciului retur cu Cardiff și va rata meciul din această seară, iar golgheterul echipei, Aleksandar Mitrovic este incert. El nu a jucat nici un minut în meciurile din semifinale și nu se știe dacă va putea fi folosit în meciul de zi. Chiar dacă va fi în lot, sârbul va fi cu siguranță rezervă și va fi aruncat în luptă în cazul în care va fi neapărată nevoie.
Cu siguranță meciul va fi unul extrem de disputat, așa cum se întâmplă an de an în finala play-off-ului de promovare în Premier League. Atât șansa de a juca pe prima scenă în sezonul viitor, cât și primele uriașe pe care le iau de obicei jucătorii echipei câștigătoare îi vor face pe aceștia să lupte până la ultima picătură de energie pentru victorie, chiar dacă vin după un campionat cu adevărat extenuant.
În ambele partide directe din acest sezon, Brentford s-a impus. În tur a fost 1-0, iar la retur 2-0, iar aceste victorii ar putea reprezenta și ele un ascendent moral pentru "albine".
Ce trebuie să îndrepte Jurgen Klopp după egalul cu Brentford și decizia "ciudată” luată în acest joc
26/09/2021 LA 10:03