Ce au declarat Mourinho și Klopp după partida superbă din Spurs și Liverpool

Sebastian Ujica

Publicat 11/01/2020 la 22:24 GMT+2

Liverpool a câștigat derby-ul etapei a 22-a din Premier League cu 1-0 după reușita lui Bobby Firmino.

Mourinho Klopp

Jose Mourinho și-a lăudat elevii în ciuda înfrângerii cu 1-0 pe propriul teren cu Liverpool, reprosându-le arbitrilor faza unicului gol al partidei.
Știți cât de aproape am fost... foarte, foarte aproape. Cred că am doar motive să fiu trist pentru rezultat, dar am numai motive să fiu mândru de felul în care au evoluat jucătorii mei. Planul tactic nu a funcționat cum voiam, ieri am petrecut o oră apărându-ne la aut de margine și am pierdut meciul după un aut. Mai mult, acel aut trebuia să fie pentru noi.
E puțin frustrant. Cred că arbitrii au făcut o treabă foarte bună. Din nefericire, asistentul din partea cealaltă nu a văzut la acel aut. Însă am doar motive să fiu mândru de băieți. Trebuie să creăm un puzzle cu armele noastre pentru a fi competitivi în fața unei echipe atât de bune și cred că meritam mai mult după acest meci.
În repriza secundă am intensificat presiunea, când am simțit că începem să controlăm meciul am riscat cu Lo Celso, mai ales, și Lamela. Am avut multe șanse să marcăm. A fost fantastic să jucăm așa în fața unei echipe atât de bune și să simt că le punem mari probleme
(Tanganga) a fost foarte bun, cred că toți de la club pot să fie mândri de el, cei care lucrează cu el de când era copil. Cred că este o zi mare și pentru cei de la academie
picture

Rezumatul partidei Tottenham - Liverpool

Reacția lui Klopp

De partea cealaltă, Jurgen Klopp și-a lăudat jucătorii pentru victoria pe care consideră că Liverpool a meritat-o. Klopp a vorbit și despre recordul all-time din prima ligă engleză: 61 de puncte după 21 de etape. Antrenorul german nu a dat însă prea mare importanță înfrângerii lui Leicester din partida cu Southampton.
Rezultatul este cel mai important. O echipă merita să câștige în această seară și anume noi. Și să se întâmple asta într-un meci în deplasare la Tottenham este ceva special. Faptul că meciul nu era decis după 50-60 de minute a fost vina noastră, am avut șanse mari și n-am marcat
A fost haotic apoi, a fost foarte intens pentru noi. E dificil să vii aici, s-au și apărat și au contraatac, practic nu ai voie să pierzi vreo minge. Au avut și șuturi la care Alisson a fost pregătit. Nu e ca și cum nu cred că putem juca mai bine, din contră. Însă dacă ar fi ușor să câștigi aici, mai multe echipe ar reuși
Trebuie să fim sinceri cu noi, puteam și trebuia să marcăm mai mult. Mai ales pe terenul lui Tottenham. Fanii poate nu au fost fericiți de modul în care s-a desfășurat majoritatea meciului, însă în ultimele 10-12 minute s-au ridicat, oamenii i-au împins de la spate pe cei de la Tottenham.
Acum există pauze mai lungi între meciuri, asta e bine pentru starea fizică a jucătorilor, însă poți să-ți pierzi ritmul. Au fost câțiva jucători cu probleme fizice în repriza a doua, dar am trecut peste acele momente.
Recordul este special, am mai spus-o. Dacă ar fi ușor, oricine ar reuși. E foarte dificil. Să câștigi numărul acesta de meciuri, să fii mereu pregătit, în cele mai bune zile, în zilele mai slabe, în cele mediocre, asta au reușit băieții. De asta suntem în acest punct. Sunt foarte fericit. Singura problemă e că nu obții nimic, niciun premiu pentru această performanță. Singurul lucru care ne interesează este ce obținem la final și nu este terminat pentru că acest campionat este atât de puternic. Săptămâna asta Tottenham, săptămâna viitoare United. Trebuie să lupți pentru tot
Nu mă interesează diferența de puncte. În momentul în care nimeni nu ne mai poate ajunge matematic, atunci putem vorbi despre asta. Până atunci, nu sunt interesat de asta