Kepa, cel mai scump portar din istoria fotbalului, nu se află la prima eroare între buturile lui Chelsea în sezonul actual din Premier League, deși au trecut abia două etape. Kepa a comis o eroare și în prima etapă, împotriva lui Brighton, la unicul gol al "pescărușilor".
Proporțiile greșelii au fost însă mult mai mari în această seară, pe Stamford Bridge. Portarul lui Chelsea a trimis o pasă defectuoasă în propriul careu, Sadio Mane a interceptat și a reluat în plasă.
La finalul derby-ului dintre Chelsea și Liverpool, Frank Lampard a fost întrebat despre greșeala lui Kepa. Managerul londonezilor nu i-a luat apărarea portarului, însă l-a asigurat că va primi toată susținerea de care are nevoie ca să treacă peste această perioadă dificilă.
United a renunțat la Rice și pregătește transferul anului. Mutarea care o face cea mai bună din lume
"Kepa a comis o greșeală clară care ne-a costat. Dacă n-ar fi greșit, iar noi am fi înscris din acel penalty (n.r. - ratat de Jorginho în minutul 81), lucrurile ar fi putut arăta altfel. Trebuie să continuăm să muncim. Kepa trebuie să muncească în continuare, iar noi trebuie să fim alături de el și să-l încurajăm. Dar, într-adevăr, astăzi a comis o eroare clară.", a spus Frank Lampard, la finalul derby-ului cu Liverpool.
Mai jos, video cu greșeala uriașă a lui Kepa în derby-ul Chelsea - Liverpool:

Gafă impardonabilă a lui Kepa! Portarul lui Chelsea i-a făcut un "cadou" lui Mane

Chelsea - Liverpool 0-2. Mane a reușit "dubla" pentru campioana din Premier League

Liverpool a început mai bine meciul de pe Stamford Bridge, însă ocaziile jucătorilor lui Jurgen Klopp n-au fost foarte periculoase. Firmino a fost căutat în mod intens de coechipierii săi în careu, însă brazilianul a fost marcat excelent de fundașii lui Chelsea. Salah și Robertson și-au încercat la rândul lor norocul la poarta lui Kepa, însă fără succes.
Cu un minut înainte de pauză, Chelsea a primit o lovitură extrem de grea. Christensen l-a faultat la marginea careului pe Mane, din postura de ultim apărător. Kepa a ieșit în încercarea de a degaja, însă fundașul lui Chelsea l-a faultat pe senegalez înainte ca portarul să ajungă la minge.
Arbitrul i-a acordat doar cartonaș galben, în primă fază. În urma intervenției tehnologiei VAR, arbitrul l-a eliminat pe Christensen.
Așa cum era de așteptat, după eliminarea lui Christensen, Liverpool a controlat categoric repriza secundă de pe Stamford Bridge. Pe teren și-a făcut apariția și Thiago Alcantara, mijlocașul adus recent de la Bayern Munchen. Soarta partidei a fost decisă într-un interval de 4 minute de Sadio Mane. În minutul 50, senegalezul a reluat cu capul în plasă centrarea expediată de Firmino. Mane s-a înălțat minunat și a trimis lângă bară.
4 minute mai târziu, avea să intre în prim-plan, într-un mod negativ, Kepa Arrizabalaga. Portarul lui Chelsea a trimis o pasă defectuoasă în propriul careu, Sadio Mane a interceptat și a reluat în plasă.

Thiago a comis penalty, la 28 de minute după debutul său la Liverpool. Alisson a salvat

Chelsea a încercat să revină pe tabelă, iar cea mai mare șansă a venit în minutul 73, când Thiago l-a faultat în careu pe Timo Werner. Așadar, la numai 28 de minute după debutul său la Liverpool, mijlocașul spaniol și-a pus echipa în pericol. Alisson l-a salvat pe Thiago, reușind să apere execuția lui Jorginho.

Thiago Alcantara comite penalty, după numai 28 de minute petrecute în tricoul lui Liverpool

Mane s-a aflat foarte aproape de hattrick în prelungirile meciului, însă șutul său a fost deviat de Tomori pe lângă poartă.
S-a încheiat 2-0 pentru Liverpool, care a acumulat 6 puncte în debutul sezonului din Premier League.
Paul Ince îl face praf pe Jadon Sancho: "Nu te joci FIFA! Tu te-ai uitat la Giggs ce făcea?"