De la primul meci în care Arteta a preluat echipa, Arsenal a primit 18 goluri în 18 partide din Premier League. Ca o comparație, în cele 18 meciuri de dinainte, Arsenal încasase nici mai mult nici mai puțin de 27 de goluri.
De asemenea, Arsenal este neînvinsă în cele opt meciuri jucate acasă în Premier League în 2020, în timp ce anterior echipa pierduse trei meciuri pe Emirates doar în decembrie. Toate astea în condițiile în care Arteta nu a făcut deocamdată vreun mare transfer pentru a modela echipa pe placul lui. Putem aștepta acest lucru în viitoarea perioadă de transferuri.
Lukaku poate fi oprit într-un singur mod: "L-aș lovi, i-aș șopti mizerii la ureche"
17/09/2021 LA 14:53

Arsenal, victorie importantă cu Liverpool

Campioana Angliei a avut un început bun de partidă și a deschis scorul în minutul 20 când Sadio Mane a reușit să marcheze pentru a 21-a oară în acest sezon. Echipa lui Mikel Arteta era dominată copios dar a primit cadou golul egalizator după doar 30 de minute.
Virgil van Dijk a făcut prima greșeală care a dus la un gol din acest sezon și i-a pus pe tavă mingea lui Alexandre Lacazette care nu a ezitat să treacă de Alisson și să marcheze pentru 1-1.
O greșeală mare dar nu singura. Tunarii au trecut în avantaj chiar înainte de pauză după o gafă a lui Alisson care i-a permis lui Lacazette să centreze pentru Reiss Neilson iar puștiul a marcat primul său gol în Premier League.
Liverpool a răspuns cu o repriză secundă în care a dominat categoric meciul, având intervale de 10 minute cu 90% posesie, însă cormoranii nu au putut găsi golul egalizator spre nemulțumirea lui Jurgen Klopp care era extrem de nervos pe bancă.
Arsenal rămâne pe locul 9 însă se află la doar 3 puncte de poziția a șasea, care asigură participarea în Europa League sezonul viitor. Pentru tunari urmează un meci extrem de important pe Wembley în semifinalele Cupei Angliei cu Manchester City, sâmbătă în direct pe Eurosport.
Spectacolul din Premier League de pe Eurosport vă este oferit de Unibet.
Guardiola, enervat pe o parte a fanilor lui City: "Mi se pun vorbe în gură"
17/09/2021 LA 13:20
Carragher nu crede în Ronaldo la United: "Creează tot atâtea probleme câte rezolvă"
17/09/2021 LA 12:31