Manchester United a primit o lovitură importantă înainte de marele derby cu Liverpool din weekend. David De Gea a ieșit de pe teren accidentat la partida din preliminariile Euro 2020 dintre Suedia și Spania, scor final 1-1.
De Gea a trimis o degajare pentru ca imediat să se prăbușească pe gazon din cauza durerii, părând să acuze o accidentare gravă la inghinali. Portarul spaniol nu a mai putut continua partida, fiind înlocuit cu Kepa, goalkeeper-ul celor de la Chelsea. Culmea, o accidentare similară după o degajare l-a ținut departe de gazon în ultimele 2 luni pe Alisson Becker, portarul adversarei de duminică.
Spania este aproape de calificarea la Euro după egalul din Suedia venit după reușita lui Rodrigo din ultimele minute ale jocului. Berg deschisese scorul cu 10 minute înainte ca De Gea să fie înlocuit.
Gala The Best FIFA Football Awards, LIVE VIDEO de la ora 20:00! Un nou duel Messi - Lewandowski
ACUM 5 ORE

Revin jucători la derby

Dacă prezența lui David De Gea la marele meci este incertă, Ole Gunnar Solskjaer și Jurgen Klopp au parte de vești bune de la departamentul medical. La Manchester United va reveni fundașul dreapta, Aaron Wan-Bissaka, și cel stânga, Luke Shaw. Prezența lui Paul Pogba pe teren este incertă, presa din Anglia oferind informații contradictorii legate de starea mijlocașului francez. De asemenea, Anthony Martial are șanse să prindă banca de rezerve după o accidentare care l-a ținut departe de gazon de la meciul cu Crystal Palace de pe 24 august.
Și la Liverpool există vești bune. Alisson Becker s-a recuperat și poate să joace în meciul cu Manchester United. În absența lui, spaniolul Adrian a avut evoluții neașteptat de bune, reușind la chiar primul meci să apere penalty-ul care i-a adus clubului Supercupa Europei.
Mohamed Salah va putea juca și el din primul minut. Egipteanul a avut nevoie de ședințe de recuperare după partida cu Leicester când mijlocașul Hamza Choudhury a avut o intrare extrem de dură, pe glezna lui Salah, cel care a fost apoi înlocuit.
Premier League este transmis în direct și în exclusivitate pe Eurosport 1.
OFICIAL - Rafa Benitez, dat afară de Everton. Un fost jucător legendar, aproape să îi ia locul