Bill Shankly va rămâne pentru mulți fani ai lui Liverpool cel mai mare manager din istoria clubului, el reușind să transforme o echipă care se afla în liga secundă într-o campioană a Angliei. Însă trofeele au început să "curgă" după venirea pe bancă a lui Bob Paisley. Acesta și-a petrecut aproape 50 de ani din viață la Liverpool: a fost jucător, fizioterapeut, antrenor secund și manager.
Paisley a acceptat cu greu să o preia pe Liverpool în 1974 după ce Shankly și-a anunțat retragerea. Nu a dorit inițial să fie următorul pe bancă după Shankly, însă a acceptat până la urmă și a devenit unul dintre cei mai de succes antrenori din istoria fotbalului: cu excepția primului trofeu, Paisley a câștigat cel puțin o competiție în fiecare sezon petrecut la Liverpool!

Sezonul 1975/1976 : titlul și Cupa UEFA

Ronaldo, impresionant în tricoul lui United! Cifrele portughezului în meciul cu West Ham
ACUM 3 ORE
Liverpool a început slab sezonul cu o înfrângere neașteptată în deplasarea de la Queens Park Rangers, cea care avea să facă cel mai bun sezon din istoria clubului, terminând pe locul 2 la final! Paisley a început să mizeze pe 3 nume care aveau să devină reprezentative pentru club și naționala Angliei în următorii ani: Phil Neal, Phil Thompson și Ray Kennedy. Ray Clemence era în poartă iar Kevin Keegan și John Toshack formau un atac fantastic.
Înfrângerea cu QPR a fost urmată de o perioadă excelentă, Liverpool suferind o singură înfrângere până în noiembrie, tot cu scorul de 0-2, în fața celor de la Ipswich. Au fost însă victorii cu Tottenham, Leeds și Manchester United, dar și un 0-0 pe terenul rivalei locale, Everton. Eșecul cu Norwich de pe 29 noiembrie a fost urmat de o nouă perioadă excelentă fără eșec până în februarie.
A urmat momentul de cumpănă al sezonului pentru Liverpool - un singur punct obținut în 3 etape, un egal cu Derby County și înfrângeri cu Arsenal și Middlesbrough. Liverpool avea nevoie de un final perfect de sezon și l-a avut: 8 victorii și un egal în ultimele 9 etape, inclusiv contra rivalei Everton!
Titlul al 9-lea din istoria clubului a fost obținut pe 9 mai 1976. Liverpool avea meci pe stadionul celor de la Wolverhampton, echipă amenințată cu retrogradarea. Steve Kindon a deschis scorul pentru gazde după 15 minute și, cum cei de la Birmingham erau conduși, Wolves are salvată în acel moment iar atmosfera pe Molineux era electrizantă! Liverpool a alergat după victorie în condițiile în care QPR câștigase contra celor de la Leeds cu 2-0. Iar Liverpool a reușit să câștige grație golurilor lui Keegan 76, Toschack 85 și Kennedy 89 și a terminat cu 1 punct peste QPR!
Nu a fost singurul trofeul obținut de Liverpool în al 2-lea sezon al lui Bob Paisley pe bancă. Cu o săptămână înainte de câștigarea titlului, tot orașul a sărbătorit câștigarea Cupei UEFA! După ce a câștigat cu 3-2 pe propriul teren cu FC Bruges, deși a fost condusă cu 2-0 de gruparea belgiană după doar 15 minute, un egal la partida retur a fost suficient pentru ca Liverpool să obțină pentru a 2-a oară trofeul!

Sezonul 1976/1977 - titlul și Cupa Campionilor Europeni

Dacă sezonul precedent părea că poate fi cu greu depășit, al 3-lea sezon al lui Paisley pe banca lui Liverpool rămâne unul dintre cele mai de succes din istoria clubului! Nici de această dată nu a fost un sezon lipsit de emoții pentru Liverpool, cea care a câștigat din nou titlul cu un singur punct peste adversara din campionat.
Înfrângeri surprinzătoare cu Birmingham și Newcastle în primele 7 etape au pus sub semn de întrebare campania de apărare a titlului, însă o nouă serie cu 6 victorii și 3 egaluri în 9 etape a dus-o pe Liverpool în lupta pentru titlu, una dintre victorii fiind pe propriul teren cu Everton. Luna decembrie a fost cu noi probleme și 3 înfrângeri în 4 etape, însă s-a încheiat cu un egal pe terenul rivalei din acel sezon, Manchester City, 1-1 după un autogol al lui City în minutul 89.
Cele două echipe au mers cap la cap până la partida retur care a avut loc pe 9 aprilie 1977. Anfield a fost plin, 55.283 de fani sărbătorind în tribune golul lui Keegan cu o lovitură de cap în minutul 43. Manchester City a egalat în repriza secundă, pentru ca Steve Heighway, cel al cărui nume este în cunoscuta melodie a fanilor "Fields of Anfield Road", a reușit să aducă victoria cu un șut din careu.
Liverpool a reușit apoi victorii cu Arsenal și Manchester United și s-a detașat în câștigătoare - 3 egaluri și o înfrângere în ultimele 4 etape nu au putut să oprească echipa lui Bob Paisley. Pe 21 mai a venit finala Cupei Angliei și singurul eșec dureros al sezonului: Manchester United s-a impus cu 2-1 pe Wembley în fața a 99.252 de fani și a oprit-o pe Liverpool, cea care putea deveni primul club britanic cu 3 trofee într-un singur sezon!
Asta pentru că pe 25 mai a venit momentul istoric: pe Stadio Olimpico din Roma, Liverpool a câștigat pentru prima dată în istoria clubului Cupa Campionilor Europeni! Liverpool și Borussia Monchengladbach erau pentru prima dată în finala competiției iar nemții aveau de luat o revanșă după finala Cupei UEFA din 1973, câștigată cu 3-2 de Liverpool.
Borussia a avut prima șansă a meciului prin Rainer Bonhof care a trimis mingea în bară. În minutul 27 a venit deschiderea scorului după acțiunea lui Heighway, cel care i-a trimis lui Terry McDermott iar acesta nu a ratat. Gladbach a dominat finalul de repriză și a reușit să egaleze la 7 minute după interval prin Allan Simonsen. Portarul de legendă a lui Liverpool, Ray Clemence, a salvat apoi un gol în fața lui Uli Stielike, pentru ca la 2 minute distanță să vină lovitura de cap a lui Tommy Smith care a dus scorul la 2-1 pentru Liverpool, la meciul cu numărul 600 în tricoul echipei!
Liverpool a solicitat în 2 rânduri penalty, însă l-a primit a 3-a oară după un fault al lui Berti Vogts asupra lui Keegan. Phil Neal a transformat și Liverpool a câștigat pentru prima dată Cupa Campionilor Europeni, fiind al 2-lea club englez și al 3-lea britanic care pune mâna pe trofeu!
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Charlie Patino, cel mai bun tânăr din istoria Academiei lui Arsenal, gata de debut!
ACUM 4 ORE
Ele sunt favoritele la cucerirea titlurilor în cele mai tari 5 campionate din Europa! Analiza CIES