Everton - West Ham 2-0 | Marco Silva a întrerupt seria de patru înfrângeri consecutive

Cosmin Cioboata

Publicat 19/10/2019 la 16:46 GMT+3

Everton s-a impus la limită pe teren propriu împotriva lui West Ham (1-0), la finalul unei partide dominate aproape în întregime de gazde.

Everton - West Ham

Bernard a deblocat tabela în minutul 17, după o incursiune extraordinară în careul lui West Ham. Mijlocașul brazilian a driblat tot ce i-a ieșit în cale și a șutat în extremis pe sub portar. A fost al doilea gol marcat de Bernard în acest sezon de Premier League. Manuel Pellegrini a încercat să învioreze jocul lui West Ham în repriza a doua, prin intrările lui Yarmolenko, Wilshere și Ajeti, dar a fost în zadar. Tot Everton a fost echipa mai periculoasă și după pauză și a avut două goluri anulate. Mai întâi Richarlison a reușit să înscrie, dar a fost prins în offside. Apoi, Yerry Mina a reluat cu capul în plasa porții lui West Ham după o lovitură de colț, însă arbitrul a văzut fault în atac.
Iwobi a irosit și el o ocazie rarisimă în minutul 77, rămas singur cu portarul. Nigerianul a tras exact în Jimenez și a produs un oftat general în tribunele de pe "Goodison Park". Oaspeții au replicat cu un șut trimis din careu de Diop, dar Pickford a fost pe fază și a respins salvator. Intrat în minutul 87, Sigurdsson a reușit un gol superb de la marginea careului. Islandezul a fentat un jucător, apoi a trimis cu efect în vinclul proții și a stabilit soarta partidei. S-a încheiat 2-0 pentru Everton, care nu mai câștigase de cinci etape în Premier League. După victoria de astăzi, echipa lui Marco Silva a urcat pe locul 12 cel puțin pentru moment, în timp ce West Ham a rămas pe poziția a opta, după trei înfrângeri consecutive.