Campioana Angliei a avut un început bun de partidă și a deschis scorul în minutul 20 când Sadio Mane a reușit să marcheze pentru a 21-a oară în acest sezon. Echipa lui Mikel Arteta era dominată copios dar a primit cadou golul egalizator după doar 30 de minute.
Virgil van Dijk a făcut prima greșeală care a dus la un gol din acest sezon și i-a pus pe tavă mingea lui Alexandre Lacazette care nu a ezitat să treacă de Alisson și să marcheze pentru 1-1.
OFICIAL - James Rodriguez, adio Everton! Transfer total neașteptat pentru fostul star al lui Real
ACUM 13 ORE
O greșeală mare dar nu singura. Tunarii au trecut în avantaj chiar înainte de pauză după o gafă a lui Alisson care i-a permis lui Lacazette să centreze pentru Reiss Neilson iar puștiul a marcat primul său gol în Premier League.
Liverpool a răspuns cu o repriză secundă în care a dominat categoric meciul, având intervale de 10 minute cu 90% posesie, însă cormoranii nu au putut găsi golul egalizator spre nemulțumirea lui Jurgen Klopp care era extrem de nervos pe bancă.
În urma acestui rezultat, cormoranii au 93 de puncte cu doar două meciuri rămase de jucat și nu mai pot întrece astfel recordul lui Manchester City din 2017/2018.
Arsenal rămâne pe locul 9 însă se află la doar 3 puncte de poziția a șasea. Pentru tunari urmează un meci extrem de important pe Wembley în semifinalele Cupei Angliei cu Manchester City, sâmbătă în direct pe Eurosport. De cealaltă parte, Liverpool va sărbători în sfârșit titlul cu trofeul pe Anfield când vor juca cu Chelsea miercurea viitoare.
Spectacolul din Premier League de pe Eurosport vă este oferit de Unibet.
Dezastru pentru Rafa Benitez: mai mult de jumătate dintre titularii lui Everton sunt accidentați