Manchester City a făcut, ieri, un nou pas greșit în campionat, după ce a obținut doar un rezultat de egalitate, pe teren propriu, contra celor de la Crystal Palace, scor 2-2. Guardiola s-a arătat dezamăgit de reacția elevilor săi la faza construită de Wilfried Zaha, în minutul 90, în urma căreia oaspeții au obținut egalarea prin autogolul lui Fernandinho.
"Am făcut tot ce am putut să câștigăm acest meci. Din nefericire, am pierdut două puncte pentru că nu am fost capabili să oprim acel contraatac. Trebuie să continuăm, mai sunt multe meciuri de jucat. Trebuie să ne asigurăm că prindem locul de Champions League pentru sezonul viitor.", a declarat Guardiola, citat de BBC.
Manchester City, campioana ultimelor două ediții din Premier League, ocupă locul secund în acest sezon, cu 48 de puncte acumulate în primele 23 de runde. Lider este Liverpool, care a adunat 61 de puncte în 21 de meciuri.
La Masia a produs o nouă generaţie fabuloasă! Coincidenţele dintre Barcelona lui Pep şi cea de acum
Liverpool va juca astăzi, de la ora 18:30, împotriva lui Manchester United, pe Anfield. Derby-ul Angliei va fi transmis în direct și în exclusivitate pe Eurosport 1.

Guardiola, ghinionist de ziua sa

Niciun manager al lui City nu a învins în Premier League de ziua sa de naștere, dar istoria părea să nu se repete, judecând după forma "cetățenilor" și după istoricul întâlnirilor directe. În ultimele cinci deplasări pe Etihad, londonezii au plecat cu 21 de goluri primite.
Actuala campioană a Angliei venea după un 6-1 la Villa, partidă în care Jesus, Mahrez, dar mai ales Aguero au strălucit. Guardiola e însă un antrenor care schimbă permanent formula de start, dispunând de jucători extrem de apropiați ca valoare. Ca atare, primii doi dintre fotbaliștii nominalizați mai sus au luat loc doar pe banca de rezerve azi, în locul lor fiind trimiși Bernardo Silva și Sterling, englezul aflat într-o evidentă criză de formă.
În consecință, City nu a mai fost "tăvălugul" de altădată, în ciuda faptului că putea deschide scorul prin De Bruyne, care a nimerit bara dintr-o lovitură liberă. Pe finalul primei reprize, oaspeții au dat lovitura, marcând prin Tosun, atacantul adus în această iarnă de la Everton.
După pauză, Pep a forțat, trimițându-i în teren pe Jesus și Mahrez, dar tot Aguero a fost cel care a strălucit. Argentinianul, care etapa trecută a urcat pe locul 4 în clasamentul celor mai buni marcatori din istoria Premier League, depășindu-le pe Thierry Henry, a reușit o dublă, ajungând la 251 goluri la meciul 360 pentru "cetățeni".
City părea să fi făcut destule pentru o victorie dramatică, dar în minutul 90 Fernandinho a fost urmărit de ghinion. La o centrare de pe stânga a lui Zaha, brazilianul a înscris în propria poartă, stabilind rezultatul final.
Primul gol al lui Aguero cu Palace a reprezentat reușita cu numărul 250 în tricoul lui City, în Premier League. Doar trei fotbaliști în istoria campionatului Angliei au marcat mai mult decât argentinianul.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.
Liga Campionilor UEFA
Pochettino, două decizii super importante înainte de "finala" cu City. Ce a hotărât