Danemarca a învins Islanda la Copenhaga, scor 2-1, în penultimul meci din grupele Ligii Națiunilor. Ambele goluri ale danezilor au fost marcate din penalty de către Eriksen, iar danezii speră în continuare la prima poziție în grupă, dar pentru asta trebuie să învingă în Belgia în ultimul meci.
Din nefericire, nordicii l-au pierdut pe Kasper Schmeichel, care a fost la un pas de o accidentare cumplită pe finalul primei reprize. Acesta a fost implicat într-o coliziune cu Albert Gudmundsson, iar goalkeeper-il danez a fost lovit în cap de coapsa adversarului aflat în mare viteză, rămânând întins pe gazon. Schmeichel a rămas în poartă pentru ultimele secunde ale primei reprize, dar a fost înlocuit la pauză.
Temerile au fost foarte mari pentru starea de sănătate a portarului de la Leicester, dar managerul său a dat asigurări că lucrurile nu sunt grave, Schmeichel rămânând în continuare în lotul primei reprezentative, urmând să fie supus unor investigații amănunțite.
Lukaku poate fi oprit într-un singur mod: "L-aș lovi, i-aș șopti mizerii la ureche"
17/09/2021 LA 14:53
"Kasper nu a fost niciodată inconștient. A fost acolo tot timpul. Cu toate acestea, în pauză, nu a existat nicio îndoială că nu ar trebui să continue să joace. A arătat mai bine după meci. Trebuie să vedem cum arată de aici încolo. Sperăm că nu i s-a întâmplat nimic serios lui Kasper.", a declarat Kasper Hjulmand, selecționerul Danemarcei, citat de site-ul leicestermercury.uk.

Schmeichel ar putea rata meciul cu Liverpool

Protocoalele FIFA și UEFA presupun că un jucător care a suferit o comoție să nu revină pe teren mai repede de 6 zile, dar totuși, decizia finală în acest sens este luată de staff-urile medicale ale echipelor de club sau a celor naționale.
Potrivit informațiilor din tabăra daneză, Schmeichel nu a suferit o comoție, dar acesta ar putea avea nevoie de o pauză de câteva zile după șocul suferit. În aceste condiții, nu este exclus ca portarul lui Leicester să rateze meciul contra Liverpool de duminică. Schmeichel nu a mai ratat un meci în Premeir League din ultima etapă a sezonului 2017-2018.
Inițial, Schmeichel a vrut să refuze convocarea la echipa națională din cauza măsurilor luate de autoritățile britanice de a-i băga în carantină pe toți oamenii care vin din Danemarca, acolo descoperindu-se recent o mutație a noului coronavirus, care ar fi mult mai periculoasă decât cea inițială. În cele din urmă, sportivii profesioniști au fost scutiți de la a intra în carantină, astfel că Schmeichel a răspuns convocării.
Leicester este lider după 8 etape în Premier League, iar meciul de pe Anfield este un adevărat derby, "cormoranii" ocupând poziția a 3-a, la un singur punct în spatele formației lui Brendan Rodgers. Partida dintre Liverpool și Leicester va avea loc duminică, 22 noiembrie, cu începere de la ora 21:15 și va putea fi urmărită în direct și în exclusivitate pe Eurosport 1.
Guardiola, enervat pe o parte a fanilor lui City: "Mi se pun vorbe în gură"
17/09/2021 LA 13:20
Carragher nu crede în Ronaldo la United: "Creează tot atâtea probleme câte rezolvă"
17/09/2021 LA 12:31