"Cormoranii" ar fi putut să ridice trofeul chiar în această perioadă, dacă și-ar mai fi trecut în cont încă 2 victorii. Totuși, pandemia anunțată de OMS le-a dat planurile peste cap băieților lui Jurgen Klopp, iar acum sezonul din Premier League este suspendat până pe 4 aprilie.
Cu câteva zile înainte ca neașteptata "vacanță" să fie anunțată, Liverpool era eliminată din Champions League de Atletico Madrid, chiar pe Anfield. Bobby Firmino reușea să înscrie în prima repriză de prelungiri (după 1-0 în timpul regulamentar), iar Liverpool era cu un pas în sferturile de finală. Bucuria "cormoranilor" n-a durat însă foarte mult. Marcos Llorente a reușit meciul carierei, marcând o "dublă" în poarta lui Adrian. Morata a stabilit scorul final (2-3) și a asigurat calificarea lui Atletico în faza următoare.
Pare greu de crezut, dar golul din meciul cu Atletico a fost primul reușit de Bobby Firmino în 2020, deși evoluează meci de meci în centrul atacului lui Liverpool. Chiar dacă nu înscrie prea des, atacantul brazilian ajută enorm pe faza de construcție a lui Liverpool, cu pase inteligente către colegii săi din faza ofensivă.
Zinedine Zidane, marea șansă a lui Solskjaer
ACUM 3 ORE
Într-un interviu oferit recent, Klopp a vorbit despre o calitate aparte pe care Firmino o deține: altruismul. Tehnicianul lui Liverpool l-a lăudat pe brazilian pentru faptul că nu ezită să paseze de fiecare dată când are ocazia, lucru care îl transformă într-un jucător de clasă mondială.
"Rareori întâlnești un om precum Bobby (n.r. - Firmino), atât de altruist și generos. Nu ezită să paseze când are mingea la picior și este foarte fericit când își ajută echipa. Apoi, realizează că n-a mai înscris de 4-5 săptămâni, dar nici numai contează. Este incredibil! Este ca un liant în jocul lui Liverpool. Firmino este un jucător de clasă mondială și un tip minunat.", a spus Klopp pentru JOE.

Firmino, titular indiscutabil la Liverpool

Firmino este unul dintre jucătorii indispensabili ai lui Liverpool. Brazilianul a bifat 43 de apariții pentru "cormorani" în toate competițiile din sezonul curent și a contribuit la 23 de goluri: 11 goluri și 12 pase decisive. Firmino formează o forță impresionantă în atacul lui Liverpool, alături de Mohamed Salah și Sadio Mane. Per total, cei 3 au marcat 38 de goluri și au oferit 20 de assist-uri în stagiunea curentă din Premier League.
Cu 9 etape rămase din sezonul actual, Liverpool este lider detașat, cu 25 de puncte mai mult decât Manchester City. Formația lui Klopp mai are nevoie de 6 puncte pentru a-și asigura titlul de campioană. Campionatul ar trebui să se reia pe 4 aprilie, însă în cazul în care epidemia de coronavirus nu se oprește, autoritățile locale și organizatorii Premier League ar putea să prelungească perioada de pauză.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Liga Campionilor UEFA
"Am crezut că este o glumă!" Ibrahimovic, surprins de colegii săi înainte de debutul în UCL
ACUM 5 ORE
Jurgen Klopp vrea să dea lovitura vara viitoare! Ce super fotbalist își dorește la Liverpool