Meciul de pe Goodison Park a început într-un ritm excelent, cu faze și ocazii periculoase de ambele părți. În minutul 3, Patrick Bamford a scăpat pe contraatac și a șutat puțin pe lângă poartă. Chiar dacă ar fi trimis în plasă, golul ar fi fost anulat, pe motiv de offside.
Formația lui Carlo Ancelotti a dat replica imediat, prin Doucoure. Șutul mijlocașului lui Everton a fost respins de goalkeeper-ul Meslier.
Trupa lui Bielsa a devenit din nou periculoasă în minutul 20, când același Bamford a reluat spre poarta lui Jordan Pickford. Portarul naționalei Angliei a salvat miraculos cu piciorul și a menținut tabela intactă.
Paul Ince îl face praf pe Jadon Sancho: "Nu te joci FIFA! Tu te-ai uitat la Giggs ce făcea?"
James Rodriguez a reușit să înscrie la faza următoare, dar golul a fost anulat de tehnologia VAR. Mijlocașul columbian se afla în poziție de offside în momentul pasei lui Richarlison.
Richarlison a trecut la finalizare cu un minut înainte de pauză. Brazilianul a reluat cu capul în plasa lui Meslier, dar VAR-ul a intervenit din nou și a anulat golul. De această dată din cauză că Ben Godfrey, aflat în offside, se afla pe direcția portarului lui Leeds.

Leeds, victorie la limită pe terenul lui Everton, într-un meci cu 3 goluri anulate de VAR

Un nou gol a fost anulat pentru offside în minutul 65, de această dată pentru Leeds. Bamford a găsit plasa porții lui Pickford, dar atacantul nici măcar n-a avut timp să se bucure. Alioski, omul cu centrarea, se afla în poziție neregulamentară, așa că scorul a rămas 0-0.
Nimeni n-a mai putut să-i fure golul lui Leeds în minutul 78, când Raphinha a prins un șut superb de la 20 de metri, la colțul lung. Pickford a plonjat și s-a întins cât a putut, dar a fost în zadar. A fost golul cu care formația lui Marcelo Bielsa și-a asigurat cele 3 puncte.
În urma victoriei din această seară, Leeds a urcat pe locul 11 în Premier League, cel puțin temporar. De cealaltă parte, Everton a rămas pe locul 6, cu riscul să coboare în funcție de rezultatele din celelalte mceiuri.
Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.