Lider surpriză în clasamentul favoriților pentru Balonul de Aur! Cum arată top 20 după finala Champions League

Actualizat 31/05/2021 la 14:02 GMT+3

Finala Champions League a schimbat topul favoriților pentru Balonul de Aur. N'Golo Kante (Chelsea) este liderul surprinzător, dar meritat.

Ngolo Kante (Chelsea) in finala Champions League

Articol scris de Bianca Dumitru
La începutul lunii mai, conform reușitelor din primele 4 luni ale anului, pe primul loc al clasamentului favoriților era Kylian Mbappe, care reușise până în acel moment 23 de goluri și 3 assist-uri, la care se adauga și cucerirea Supercupei Franței.
Acum, după meciul dintre Manchester City și Chelsea din ultimul act al Champions League, topul realizat de jurnaliștii de la Goal are un nou lider. Este vorba despre N'golo Kante, jucătorul lui Chelsea care a fost desemnat cel mai bun jucător al finalei. Conform sursei citate, în cazul în care Franța se va impune la Euro 2020, Kante va fi favorit să-și adjudece Balonul de Aur.
Mbappe îi face concurență serioasă fotbalistului de la Chelsea, fiind acum pe locul 2 în topul favoriților și având șanse mari la râvnitul trofeu, în cazul în care va reuși să se remarce la turneul final al Campionatului European.
Podiumul clasamentului realizat de Goal este completat de Robert Lewandowski, atacantul lui Bayern care a fost marele favorit la cucerirea trofeului în 2020, în timp ce Messi, care ocupa locul 2 la începutul lunii mai, se află acum abia pe a patra poziție.

City dă cei mai mulți jucători din Top 20

În top 20 favoriți pentru Balonul de Aur, Manchester City este cel mai bine reprezentată, 4 jucători din echipa lui Pep Guardiola aflându-se în cursă pentru trofeu. Campioana Angliei este urmată de Bayern, Chelsea, PSG și Borussia Dortmund, fiecare cu câte doi fotbaliști în top 20.
La nivel de competiții, 8 jucători din Premier League se regăsesc în clasamentul favoriților pentru Balonul de Aur, La Liga și Bundesliga dau fiecare câte 4 fotbaliști, iar din Serie A și Ligue 1 sunt câte doi reprezentanți.