• Silva
    22'
Înaintea meciului

Manchester City - Manchester United

Barclays Premier League - Eurosport îți oferă live scorul meciului de baschet dintre Fotbal și Manchester City. Partida începe la 19:30 pe 5 octombrie 2021. Acoperirea noastră live îți permite să prinzi toate momentele cheie pe măsură ce se întâmplă.
Cine va ieși triumfător în duelul antrenorilor Josep Guardiola și Ralf Rangnick? Află răspunsul când începe transmiunea live pe Eurosport.ro

Votează și spune-ne cine va câștiga între Manchester City și Manchester United. Vezi câteva știri dedicate acestora înainte de meci. Bucură-te de câteva articole dedicate celor două echipe de Fotbal.
Vizitează profilurile noastre detaliate pentru Manchester City și Manchester United. Obține ultimele informații despre Fotbal: programe, rezultate și clasamente.

30
Highlights

Șterge

Final de meci! United cu o victorie imensă la City!

90

Cinci minute de prelungire. Cele mai grele cinci minute pentru United in acest sezon.

85

GOOOL MANCHESTER CITY! Otamendi reduce din diferență în urma unui corner!

75

Cifre excelente pentru Martial, care face un nou meci mare:

73

Pereira, care a intrat în locul lui Martial la United, a reușit să ia galben după doar 30 de secunde pe teren. Jean Vlădoiu ar fi gelos.

69

Bătălia meciului: Sterling vs Wan-Bissaka:

66

Dominația lui City: 48% din meci s-a jucat în treimea lui United, 41% la mijloc și doar 11% în treimea lui City!

63

Wan-Bissaka, mai multe tacklinguri în acest meci decât toată echipa lui United:

60

Lindelof greșește și îi așază perfect mingea lui Sterling, care trece nestingherit prin careul lui United în timp ce fundașii lui United sunt simpli spectatori. Durează prea mult însă până șutează și Wan-Bissaka intervine. Presiunea lui City continuă, dar United a demosntrac că poate fi periculoasă pe contraatac.

53

În era Premier League, Manchester United nu a pierdut niciodată după ce a condus cu cel puțin două goluri diferență la pauză. Un meci cu City nu ar fi chiar cea mai bună ocazie să se strice această serie.

48

Manchester City a început repriza a doua cum a încheiat-o pe prima: în atac, sufocând-o pe United. Echipa lui Solskjaer ar trebui să încerce să construiască mai mult.

38

O repriză formidabilă făcută de Manchester United, probabil cea mai bună din acest sezon. Guardiola pare uimit pe margine de ce se întâmplă și e îndreptățit să fie: City pare de nerecunoscut.

29

GOOOL MAN UNITED! Martial dublează avantajul diavolilor!

27

United face un meci mare! Rashford a mai ratat două ocazii mari, a doua după un șut sublim care lovește însă bara porții lui Ederson!

23

GOOOL MANCHESTER UNITED! Rashford face 1-0 pentru echipa lui Solskjaer!

16

Din cele cinci ocazii create până în acest moment, trei au fost pentru City și două pentru United. Echilibru.

14

City a cerut penalty la un posibil henț al lui Lindelof, însă suedezului i-a sărit mingea din picior în mână, fiind în picaj. Greu de crezut că avea ce să facă.

13

Ritmul este amețitor. Scorul rămâne 0-0 dar este înșelător. Avem parte de un meci superb în care ambele echipe încearcă să construiască și să joace pozitiv.

8

Manchester United ajustează situația și revine în joc dar City pare în continuare echipa mai periculoasă. Ritmul este unul foarte inteins

5

City a dominat copios primele cinci minute. Ritmul este foarte ridicat însă dominarea lui City ar trebui să îi convină lui United, care pare să joace mereu mai bine când poate ieși pe contraatac. Întrebarea este dacă poate.

1

Început fulminant pentru Manchester City care pune o presiune sufocantă pe United. Elevii lui Solskjaer încearcă să iasă cu mingea la picior, dar nu reușesc și pierd balonul.

19:28

Meciul stă să înceapă iar galeria lui City a desfășurat un banner imens pe care scrie ”This is our city” (”Acesta este orașul nostru”). Partida va fi intensă.

Revenirea lui Scott McTominay întărește mijlocul lui Solskjaer

În trei din ultimele 10 meciuri ale lui United nu a jucat Scott McTominay. Niciunul nu a fost câștigat de formația lui Solskjaer. Iar revenirea scoțianului s-a simțit cel mai mult în partida cu Tottenham în care United a dominat mijlocul. Statisticile spun totul despre prestația lui McTominay cu Spurs: 100% dueluri aeriene câștigate, 100% driblinguri reușite, 65% dintre pase au fost în față, 10 recuperări ale mingii și ¾ mingi lungi reușite.

18:55

În ciuda rezultatelor negative cu echipe precum Crystal Palace, Bournemouth sau Newcastle, Manchester United s-a descurcat excelent în acest sezon în partidele cu echipele mari. United este neînvinsă în meciurile cu echipele din Top 6. Mai mult, echipa lui Solskjaer a învins-o și pe Leicester, echipa lui Rodgers ocupând în acest moment în poziția a doua în clasament.

Man Utd 4-0 Chelsea

Man Utd 1-1 Arsenal

Man Utd 1-1 Liverpool

Chelsea 1-2 Man Utd

Man Utd 2-1 Spurs

18:54

Ole Gunnar Solskjaer a lansat un apel către proprii jucători să îi intimideze cu un joc fizic pe cei de la Manchester City la derby-ul de sâmbătă. Meciul vine într-un moment bun pentru United, după victoria cu 2-1 în fața celor de la Tottenham.

" Fotbalul s-a schimbat destul de mult. Pe atunci putea să aibă loc tackling-uri serioase, acum totul este analizat, este un joc mult mai tehnic, tactic decât unul fizic și mental. Un derby ar trebui să se joace ca un derby, nu jucăm baschet și suntem pregătiți dacă asta se va întâmpla", a declarat Solskjaer.

18:53

Manchester City - Manchester United este marele derby al etapei în Premier League și va fi astăzi de la ora 19.30 în direct pe Eurosport.

Antrenorul celor de la Manchester City, Pep Guardiola, a admis că este surprins de faptul că Manchester United trece printr-o perioadă dificilă în Premier League, ultimul titlu al "diavolilor" fiind obținut în 2013. Guardiola a preluat-o pe Manchester City în 2016 și a câștigat ultimele 2 titluri în Anglia. În 2017/2018, Man United a terminat campionatul pe locul 2, însă la 19 puncte în spatele lui City.

" Opinia mea este că am fost mai buni. Judecând perioada de când sunt aici, am fost mai buni ca United. La finalul sezonului punctele arată asta, consistența noastră a fost incredibilă. M-a surprins că Man United nu s-a luptat la titlu. Însă într-un meci, un derby, orice se poate întâmpla. Nu suntem aici să judecăm rezultatele trecute sau diferența din clasament dintre trecut sau viitor", a declarat Guardiola.