Liverpool, înapoi la lucru! Campioana Angliei s-a distrat cu Stuttgart, în primul meci din presezon

Actualizat 22/08/2020 la 21:12 GMT+3

Liverpool se pregătește intens pentru noul sezon. Campioana din Premier League a început campania de pregătire cu un meci împotriva lui Stuttgart, echipă proaspăt promovată în Bundesliga. Trupa lui Jurgen Klopp s-a impus cu 3-0, grație golurilor înscrise de Roberto Firmino, Naby Keita și Rhian Brewster.

Roberto Firmino, atacantul lui Liverpool

Formația lui Jurgen Klopp a început tare partida din Austria, iar Roberto Firmino a deschis scorul în minutul 9. A fost primul gol înscris de "cormorani" în presezon. Atacantul brazilian a reluat cu latul din câțiva metri de poartă, după o pasă excelentă oferită de puștiul Curtis Jones.
Mai jos, golul lui Firmino:

Liverpool - Stuttgart 3-0, în primul meci din presezon

Naby Keita a dublat avantajul lui Liverpool până la pauză. Mijlocașul de 25 de ani a finalizat o fază creată de Firmino și Mane, în minutul 40.
Introdus în repriza secundă, Rhian Brewster a stabilit scorul final în minutul 68, cu un șut din careu.
Echipa de start a lui Liverpool, din meciul cu Stuttgart:
  • Alisson - Williams, Gomez, Van Dijk, Robertson - Jones, Fabinho, Keita - Salah, Firmino, Mane
La pauză, Jurgen Klopp a schimbat întreaga echipă. Pe teren și-a făcut apariția și Kostas Tsimikas, ultima achiziție a lui Liverpool:
Liverpool va debuta în noul sezon din Premier League împotriva lui Leeds, pe Anfield (12 septembrie). Până atunci, trupa lui Klopp o va întâlni pe Arsenal în Supercupa Angliei, (29 august, 18:30), pe Wembley.