Manchester United a început mai târziu stagiunea 2020/2021 din Premier League, ca urmare a meciurilor din Europa League disputate în luna august, când alte echipe din Anglia se aflau deja în vacanță.

"Diavolii roșii" au început noua aventură din campionat împotriva lui Crystal Palace, o formație extrem de imprevizibilă. Oaspeții au deshis scorul după numai 7 minute, când Townsend a fost găsit excelent în fața porții lui De Gea de Schlupp. Townsend a reluat la colțul lung, fără speranțe pentru portarul spaniol.

Un jucător al lui Liverpool a adormit pe banca de rezerve, chiar în spatele lui Klopp! Faza inedită
PESTE 3 MINUTE

Jocul lui United a continuat să sufere, iar la pauză s-a intrat cu scorul de 1-0 pentru Palace. Solskjaer i-a înlocuit pe Daniel James și Paul Pogba cu Greenwood și Donny van de Beek, noua achiziție a lui United.

În ciuda forțelor proaspete aruncate de managerul norvegian în teren, tot Crystal Palace a fost cea care a marcat. Golul a venit însă după mai multe minute tensionate pe Old Trafford.

Manchester United - Crystal Palace 1-3. De Gea a apărat un penalty, apoi arbitrul a dictat repetarea

Lindelof a comis henț în propriul careu în minutul 70. Tehnologia VAR a intervenit, iar arbitrul Atkinson a dictat lovitură de la 11 metri. De Gea a apărat șutul modest al lui Jordan Ayew. Faza a continuat până când mingea a ieșit în afara terenului, apoi arbitrul a consultat din nou VAR-ul.

Pe imaginile din camera VAR se observă cum De Gea se îndepărtează de linia porții, înainte ca Ayew să șuteze. Așa cum prevede regulamentul, astfel de situații se încheie cu repetarea penalty-ului. Asta s-a întâmplat și pe Old Trafford, spre nemulțumirea portarului lui United.

Zaha a executat cel de-al doilea penalty și a reușit să-l învingă pe De Gea. Spaniolul s-a enervat teribil și a criticat decizia arbitrajului, aplaudând apoi ironic.

De Gea a apărat un penalty, apoi arbitrul a dictat repetarea, în Manchester United vs Crystal Palace

Spiritele s-au calmat, iar Donny van de Beek a ieșit la rampă. Olandezul adus de la Ajax a marcat la debutul său pentru United în minutul 80, cu un șut la colțul lung. Tânărul mijlocaș a avut nevoie de numai 13 minute ca să înscrie pentru Manchester United.

Donny van de Beek a marcat pentru Manchester United, la prima apariție

Manchester United - Crystal Palace 1-3. Debut teribil pentru "diavoli" în Premier League

United părea în stare să restabilească egalitatea, când a venit un nou gol al lui Zaha. Atacantul lui Crystal Palace a intrat în careu și a șutat printre doi fundași ai lui United. Mingea a trecut fulgerător pe lângă De Gea, care n-a mai apucat nici să plonjeze.

S-a încheiat 3-1 pentru Crystal Palace, rezultat care îi pune pe gânduri pe fanii lui Manchester United.

United a rămas datoare pe faza ofensivă, unde Martial, Greenwood, Rashford, Daniel James și Ighalo n-au reușit să trimită vreun șut pe spațiul porții.

De cealaltă parte, la formația lui Roy Hodgson există motive uriașe de bucurie. Crystal Palace a reușit cel mai bun start de sezon din istoria clubului. Este pentru prima oară când Palace reușește să câștige primele două meciuri în prima ligă engleză. În prima etapă, formația lui Hodgson a învins-o pe Southampton, scor 1-0.

Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.