Mourinho, bătut clar de fosta sa echipă. Tottenham, niciun șut pe poartă împotriva lui Chelsea

Actualizat 22/12/2019 la 20:33 GMT+2

Chelsea a câștigat confruntarea de pe terenul lui Tottenham, scor 0-2, în etapa 18 din Premier League. Willian a reușit o "dublă" pentru formația pregătită de Frank Lampard, în timp ce Jose Mourinho, fost antrenor al echipei de pe Stamford Bridge, a privit inert de pe banca tehnică cum elevii săi se chinuie să ajungă în fața porții.

mourinho haos

Willian a deschis scorul în minutul 12 pe "Tottenham Hotspur Stadium", cu o execuție minunată, la colțul lung. Brazilianul a profitat de lipsa de reacție a jucătorilor lui Spurs la un corner și a pătruns excelent în careu. Atacantul de 31 de ani a lovit mingea cu efect și a expediat-o în plasa laterală a porții lui Gazzaniga.

Spurs - Chelsea | Gol Willian

În prelungirile primei reprize, Gazzaniga a avut o ieșire de arte marțiale în fața lui Marcos Alonso, în interiorul careului. Inițial, arbitrul Anthony Taylor a dictat fault în atac, spre disperarea lui Abraham, care încerca să-i explice centralului ce s-a întâmplat. În urma analizei VAR, Taylor a dictat lovitură de la 11 metri, iar Willian a transformat ideal. A fost abia a doua "dublă" reușită de brazilian în Premier League, în cele 215 apariții.
gazzaniga haos
Speranțele lui Tottenham, în frunte cu Mourinho, s-au năruit în minutul 62, când Son a fost eliminat. Jucătorul sud-coreean a avut un gest nesportiv la mijlocul terenului, lovindu-l pe Rudiger cu piciorul în stomac, în mod intenționat.

Tottenham - Chelsea | Roşu Son

Tottenham, un singur șut pe poartă

Cu un singur șut pe spațiul porții, jucătorii lui Spurs au privit fără soluții cum trec minutele pe stadionul din Londra, iar înfrângerea a reprezentat doar o chestiune de timp. În urma rezultatului de astăzi, Chelsea se menține pe locul 4 în Premier League, la numai 6 lungimi de Manchester City, aflată pe poziția a 3-a.
De cealaltă parte, Mourinho a înregistrat a treia înfrângere de când a preluat-o pe Spurs. După 18 etape, Spurs se află pe locul 7 în clasament, cu șapte victorii adunate.

• Tottenham - Chelsea 2-0
Premier League este transmis în exclusivitate în România de Eurosport. Emisiunea Premier League Show, produsă de către Eurosport România, are loc în fiecare sâmbătă și duminică înaintea partidelor din Premier League.