Jose Mourinho a criticat aspru jocul campioanei en-titre din Anglia. Invitat la Sky Sports, fostul manager al lui Manchester United consideră că Guardiola și jucătorii săi au exagerat cu reproșurile asupra arbitrajului:
City este o echipă prea bună ca să se plângă timp de o săptămână pentru un incident. Ar trebui să se concentreze asupra jocului și să vadă ce pot îmbunătăți. Nu mi-a plăcut cum au stat în teren Gundogan și De Buryne la faza primului gol. Când mă aflam la o echipă mai slabă și jucam contra lui Liverpool am încercat să fiu atent la spațiile dintre proprii mei fundași. Salah, Firmino și Mane sunt jucători care pot crea foarte ușor spații între linii și între cei patru apărători. Aseară, Liverpool a înscris două goluri din cauza spațiilor largi din defensiva lui City. Unul dintre Walker și Stones, iar altul dintre Fernandinho și Angelino. Știu că este foarte dificil să le blochezi atacurile, dar trebuie să încerci.
Serie A
Mourinho e "all-in" pentru transferul lui Ianis Hagi! Anunțul făcut azi de italieni
ACUM 9 ORE
Formația pregătită de Jurgen Klopp a început tare partida, iar tabela arăta 2-0 în minutul 13, grație golurilor reușite de Fabinho și Salah. Mane a punctat și el după pauză și a asigurat o victorie vitală pentru "cormorani" în cursa pentru titlu. Bernardo Silva a marcat golul de onoare pentru Manchester City, care n-a mai câștigat pe Anfield din 2003.