Pierre-Emerick Aubameyang a deblocat tabela în minutul 21, după un assist oferit de tânărul Bukayo Saka. Atacantul gabonez a reluat din fața porții și și-a trecut în cont al 20-lea gol din campionatul Angliei. Aubameyang este al doilea cel mai bun marcator din stagiunea curentă din Premier League, în spatele lui Jamie Vardy, adversarul din duelul de pe Emirates.
Soarta meciului s-a schimbat drastic în minutul 71, după intrarea lui Edward Nketiah în locul lui Alexandre Lacazette. Tânărul atacant al lui Arsenal a comis un fault dur asupra lui Justin, la numai 48 de secunde de la intrarea sa pe teren. Faza a fost analizată de VAR, iar centralul i-a acordat, în cele din urmă, cartonașul roșu.
Mai jos, faza cu eliminarea lui Nketieh:
Lukaku poate fi oprit într-un singur mod: "L-aș lovi, i-aș sopti mizerii la ureche"
ACUM 36 MINUTE

Arsenal - Leicester | Nketiah, eliminat la numai 48 de secunde de la intrarea sa pe teren

Vardy, golgheterul din Premier League, a restabilit egalitatea pe Emirates

Rămasă în "10", trupa lui Mikel Arteta s-a retras vizibil, încercând să apere avantajul de pe tabelă. Planurile "tunarilor" au fost date peste cap în minutul 84, când Vardy a înscris cel de-al 22-lea său gol din sezonul curent din Premier League. Atacantul "vulpilor" a fost găsit excelent de Gray cu o pasă în spatele fundașilor lui Arsenal și a trimis cu latul în plasă, fără speranțe pentru goalkeeper-ul Martinez.
S-a încheiat 1-1, rezultat care nu ajută niciuna dintre echipe în contextul luptei pentru locurile europene. Cu 4 etape rămase până la finalul stagiunii, Leicester a coborât pe locul 4 în Premier League, după ce Chelsea și-a câștigat meciul cu Crystal Palace. De cealaltă parte, Arsenal ocupă poziția a 7-a, la 2 puncte în spatele lui Wolves, care are un meci mai puțin.
Europa League
Leicester - Napoli 2-2, în meciul serii din EL. Rezultatele din Europa League și Conference League