Trent Alexander-Arnold a deschis scorul în minutul 23, cu o lovitură liberă executată ideal, peste zid, în vinclul porții apărate de Hennessey.

Premier League: Liverpool - Crystal Palace. Trent Alexander-Arnold a deschis scorul pe Anfield

Mohamed Salah a dublat avantajul liderului din Premier League cu un minut înaintea pauzei, când a finalizat în stilul său caracteristic pasa excelentă expediată de Fabinho. Atacantul egiptean a trimis cu mult calm pe lângă portarul lui Palace și a bifat o bornă impresionantă pentru Liverpool: 100 de goluri înscrise de trupa lui Jurgen Klopp în sezonul actual, în toate competițiile.
Salah a primit galbene exclusiv pentru că și-a scos tricoul. Reacția genială a lui Klopp
ACUM 6 ORE

Premier League | Liverpool - Crystal Palace. Mohamed Salah a dublat avantajul "cormoranilor"

Premier League | Fabinho, gol superb în Liverpool - Crystal Palace

După pasa minunată oferită la golul secund al lui Salah, Fabinho și-a trecut numele și pe lista marcatorilor, cu o "torpilă" expediată de la peste 25 de metri. Brazilianul a șutat puternic la colțul lung, de unde Hennessey n-a reușit să respingă.

Premier League | Liverpool - Crystal Palace. Fabinho a înscris cu o "bijuterie" de la mare distanță

Scorul final a fost stabilit de Sadio Mane. Senegalezul a primit o pasă în diagonală de la Mo Salah, pe care a transformat-o fără probleme în gol. Mane a sprintat excelent, a intrat în careul lui Palace și a finalizat cu un șut la colțul lung.

Premier League | Liverpool - Crystal Palace. Sadio Mane finalizează un contraatac fulgerător

Premier League | Liverpool, la un pas de titlul de campioană

Liverpool s-a apropiat și mai mult de titlul mult visat, după victoria din această seară. După 31 de meciuri disputate, "cormoranii" se află la 23 de puncte în fața urmăritoarei Manchester City, care va juca în această seară (ora 22:15) pe terenul lui Chelsea, într-un meci transmis în direct și în exclusivitate pe Eurosport 1.
Liverpool ar putea sărbători titlul încă din această seară, în cazul în care City nu reușește să câștige pe Stamford Bridge. În cazul unei victorii obținute de trupa lui Guardiola împotriva "albaștrilor", atunci "cormoranii" vor avea oportunitatea să-și adjudece titlul chiar pe Etihad, în meciul direct cu City.