Pentru asta, formația lui Jurgen Klopp va trebui să câștige duelul cu Crystal Palace (diseară, ora 22:15), iar Manchester City, aflată pe locul secund, să obțină maximum un punct pe terenul lui Chelsea (mâine, ora 22:15).
Cu puțin timp înaintea partidei de pe Anfield, transmisă în direct și în exclusivitate pe Eurosport 1, Liverpool a primit o veste promițătoare din partea lui Pep Guardiola. La ultima conferință de presă, managerul lui City a declarat că prioritatea echipei sale va fi meciul cu Newcastle de duminică (28 iunie), din sferturile Cupei Angliei. În aceste condiții, tehnicianul spaniol va menaja mai mulți jucători de bază la duelul cu Chelsea, de pe Stamford Bridge, transmis la rândul său pe Eurosport 1.
Așadar, formația pregătită de Jurgen Klopp s-ar putea bucura de un "cadou" din partea campioanei en-titre. În cel mai fericit caz, "cormoranii" vor putea sărbători câștigarea trofeului încă de mâine seară, cu 7 meciuri rămase până la finalul sezonolui.
Klopp e gata de un transfer genial! Ia de la o rivală un fotbalist de titlu, pe o sumă simbolică
IERI LA 07:52
Nu putem nega faptul că stăm cu un ochi pe meciul cu Newcastle (n.r. - programat duminică, în Cupa Angliei). Liverpool și Chelsea sunt două cluburi prestigioase, însă prioritatea noastră din prezent este reprezentată de partida cu Newcastle. Este ca o finală pentru noi, așa că ne vom concentra asupra ei. Forma fizică și numărul de minute jucat reprezintă doi factori importanți în acest moment. Ne pregătim și pentru meciurile din viitor, nu doar pentru cel cu Chelsea (n.r. - programat mâine, în Premier League). | Pep Guardiola

Premier League | Liverpool, aproape de cucerirea titlului, după o pauză de 30 de ani

Cu 8 etape rămase din sezonul actual, Liverpool se află pe primul loc în Premier League, cu un avans de 20 de puncte față de Manchester City, formația aflată pe locul secund. Trupa de pe Anfield a disputat un singur meci oficial de la reluarea fotbalului din Anglia.
În ultima etapă, formația pregătită de Jurgen Klopp a remizat pe terenul lui Everton, scor 0-0, în derby-ul Merseyside. De cealaltă parte, Manchester City a obținut două victorii din două posibile, împotriva lui Arsenal (scor 3-0) și Burnley (scor 5-0).
El e "cel mai dorit" jucător din lume: are deja 6 oferte, urmând a pleca gratis de la clubul actual
25/09/2021 LA 11:55
Moment fabulos cu Sir Alex: "A luat-o razna la telefon, înjura și urla. Știți ce a făcut mama?"
25/09/2021 LA 09:31