Jurgen Klopp a vorbit despre înfrângerea incredibilă a echipei sale pe terenul lui Aston Villa. Managerul "cormoranilor" consideră că jucătorii săi au comis toate greșelile interzise pe un teren de fotbal:
"Cred că pot să explic ce s-a întâmplat. O să spun ce am văzut în această seară. Reacția de dupa greșeala de la primul gol n-a fost problema lui Adrian, ci a întregii echipe. Nu el a fost vinovat în această seară. Toate greșelile care nu ar trebui comise într-un meci de fotbal le-am făcut noi în această seară. Felicitări celor de la Aston Villa, care au profitat de toate erorile noastre.
Primul gol primit a avut un impact semnificativ, deși n-ar fi trebuit să se întâmple asta. Am încercat să schimb sistemul. Trebuia să continuam să jucăm și sa ne crăam ocazii. Am avut multe ocazii bune, care însă n-au dus la nimic, în afară de cele două goluri ale lui Mo (n.r. - Salah). Acolo a fost facută diferența.
Lukaku poate fi oprit într-un singur mod: "L-aș lovi, i-aș șopti mizerii la ureche"
17/09/2021 LA 14:53
Aston Villa ne-a cauzat o mulțime de probleme, în special Jack Grealish. Am încasat multe goluri deviate, ghinioniste, dar nu trebuie să învinovățim pe nimeni, în afară de noi înșine. Jocul nostru a fost slab, dar n-am ce să mai schimb acum. În schimb, mi-aș fi dorit să avem antrenament mâine, ca să vorbim despre acest meci, dar jucătorii vor pleca la echipele naționale, de unde sper să revină sănătoși.", a spus Jurgen Klopp, pentru Sky Sports.

Aston Villa - Liverpool 7-2 | Campioana, înfrângere ireală pe Villa Park

Liverpool a suferit o înfrângere care va rămâne în istoria fotbalului din Anglia. Campioana en-titre a fost complet depășită de Aston Villa. Trupa lui Dean Smith a reușit să înscrie aproape la fiecare ocazie și a blocat perfect atacurile venite dinspre Salah&Co.
Fără Alisson, Henderson și Mane, Liverpool s-a chinuit teribil pe Villa Park. Coșmarul formației lui Klopp a început în minutul 4, când Adrian a gafat inexplicabil. Portarul spaniol a pasat imprecis în propriul careu, iar Jack Grealish a interceptat. Căpitanul lui Villa i-a pasat apoi lui Ollie Watkins, care a îndeplinit o simplă formalitate din fața porții.
Aceeași combinație - Grealish, cu assist, și Watkins, cu gol - a funcționat și în minutul 22. Grealish l-a lansat spre poartă cu o pasă excelentă, iar Watkins a reluat impecabil, în vinclul porții.
Salah a redus din diferență în minutul 33, cu o execuție superbă. Starul lui Liverpool a prins un șut din voleu la colțul lung, imparabil.
Deși "cormoranii" dădeau semne de revenire, tot Aston Villa a fost cea care a marcat. Chiar de două ori. Mai întâi, McGinn a prins un șut din prima, de la 20 de metri, după o minge respinsă din careul lui Liverpool. Balonul a fost deviat de Van Dijk, apoi s-a scurs pe lângă Adrian, rămas fără replică.
Watkins a bifat hattrick-ul în minutul 39, cu o lovitură de cap. Trezeguet a fost omul cu centrarea.
Watkins a devenit primul jucător care înscrie un hattrick împotriva lui Liverpool, în Premier League, începând din 2010. În urmă cu 10 ani, Dimitar Berbatov reușea această performanță, pe vremea când evolua la Manchester United.

Aston Villa - Liverpool 7-2 | Premieră negativă pentru Jurgen Klopp

Dezastrul de la Liverpool a continuat și în repriza a doua. Barkley a dus scorul la 5-1 în minutul 55, după un nou assist al lui Grealish. Barkley a șutat de la 16 metri, mingea a fost deviată de Trent Alexander-Arnold și s-a dus direct lângă bară. Salah a reușit "dubla" după o oră de joc, iar "cormoranii" încă mai sperau să obțină măcar un punct.
Orice urmă de optimism din tabăra lui Liverpool s-a evaporat în minutul 66, când Grealish a înscris și el, tot cu un șut deviat. Căpitanul lui Villa a reușit "dubla" cu un sfert de oră înainte de final, când l-a păcălit pe Adrian cu un șut la colțul scurt, pe care ibericul reușise să-l atingă.
S-a încheiat 7-2 pentru Aston Villa, rezultat care, la prima vedere, pare imposibil. Evident, după un meci ca acesta, au fost atins foarte multe borne negative pentru Liverpool, echipa care sezonul trecut a câștigat titlul la pas și a pierdut numai 3 meciuri.
Meciul de pe Villa Park este primul în care Liverpool încasează 7 goluri sub comanda lui Jurgen Klopp. Ultima oară când "cormoranii" au încasat 7 goluri într-o partidă se întâmpla în 1963, într-un meci cu Tottenham.
Liverpool este prima campioană en-titre care primește 7 goluri într-un meci de campionat începând din 1953. La vremea respectivă, Arsenal repeta contraperformanța respectivă.
Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.
Guardiola, enervat pe o parte a fanilor lui City: "Mi se pun vorbe în gură"
17/09/2021 LA 13:20
Carragher nu crede în Ronaldo la United: "Creează tot atâtea probleme câte rezolvă"
17/09/2021 LA 12:31