Liverpool a avut două goluri anulate de VAR în partida din această după-amiază, în timp ce Brighton a primit două lovituri de la 11 metri. Prima a fost ratată de Maupay în minutul 20, iar cea de-a doua a fost transformată de Gross în minutul 90+3.
Pentru campioana Angliei a marcat Diogo Jota în minutul 60, în timp ce Salah și Mane au avut câte un gol anulat, în minutele 34, respectiv 84.
La 4 minute după ce Liverpool a deschis scorul, Salah a fost înlocuit cu Mane. Decizia lui Klopp l-a scos din sărite pe atacantul egiptean, care nici măcar nu s-a uitat către managerul german când a ieșit de pe teren.
"Ce nebunie: am mai multe picioare decât United trofee în ultimii 8 ani". Derapaj pentru Elliott
ACUM O ZI
Salah a gesticulat nervos în momentul în care și-a văzut numărul pe tabela arbitrilor, apoi s-a dus direct în tribune, extrem de supărat.

Salah, criză de nervi când a fost înlocuit de Klopp! Starul lui Liverpool nici nu l-a băgat în seamă

Reacția lui Klopp, după ce Salah s-a enervat în momentul schimbării

La finalul meciului, Jurgen Klopp a explicat de ce l-a înlocuit pe Salah după numai 64 de minute:
"Ziua în care Mo Salah va zâmbi când va fi schimbat va fi ziua în care îmi voi da seama că ceva nu e în regulă. Am înțeles asta, 100%. Problema este că a avut COVID, a lipsit 10-12 zile, s-a antrenat o singură dată, a jucat 60 de minute (n.r. - miercuri, în meciul cu Atalanta din Champions League), iar peste 3 zile a jucat din nou. Trebuie să avem grijă, știu că nu îi convine, dar asta este situația", a spus Jurgen Klopp, la interviul de la finalul meciului.

Klopp: "Arbitrii au luat deciziile corecte"

Klopp a vorbit și despre deciziile de arbitraj. Managerul lui Liverpool n-a avut nimic de comentat, chiar dacă rezultatul final nu a fost tocmai cel dorit:
"Analiștii noștri mi-au confirmat că a fost offside la ambele goluri (n.r. - anulate petru Liverpool). Și în cazul penalty-urilor (n.r. - dictate pentru Brighton), cred că arbitrii au procedat corect.", a mai spus Klopp.
În urma remizei de pe terenul lui Brighton, Liverpool a urcat pe primul loc, cu un punct avans față de Tottenham, care joacă mâine (18:30) împotriva lui Chelsea, ocupanta locului 3. Derby-ul etapei a 9-a va fi transmis în direct și în exclusivitate la Eurosport 1.
Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.
Cât de orgolios e Ronaldo! Rio Ferdinand a dezvăluit ce mesaj a primit, în direct, de la CR7