Everton venea pe St. Marys fără Richarlison și parcă asta nu era destul, Carlo Ancelotti s-a gândit că ar fi momentul potrivit să facă încă o schimbare: la mijloc a ieșit Andre Gomes și a intrat Gylfi Sigurdsson, despre care managerul italian a declarat că l-a impresionat la antrenamente.
Vestea bună era legată de revenirea lui James Rodriguez, însă pe măsură ce minutele avansau în prima repriză, era evident că starul columbian nu va avea o zi bună. Southampton a început curajos partida și a pus încet, încet, stăpânire pe joc. Everton a avut probleme defensive, Ben Godfrey fiind trimis în neobișnuitul post de fundaș dreapta, pentru a-i ține locul lui Seamus Coleman.
Ce a făcut Ronaldo în vestiarul lui United, după 0-5 cu Liverpool. Discursul ținut de CR7
ACUM 12 ORE
Aceste elemente au contribuit la o primă repriză extrem de slabă a lui Everton, dar și una foarte bună pentru Southampton. Sfinții au deschis scorul în minutul 28 printr-o finalizare foarte bună a lui James Ward-Prowse. Pasa decisivă a venit de la cel care se afla de obicei în celălalt rol, Danny Ings.
De aici încolo gazdele au controlat total partida, singura ocazie adevărată a lui Everton fiind șutul trimis în bară de Sigurdsson. Doar șapte minute mai târziu însă, Che Adams a dublat avantajul lui Soton, co-autor fiind din nou Danny Ings, cel care, după o cursă excelentă pe partea stângă, a trimis o centrare lungă pe care a finalizat-o partenerul său din atac.

Startul excelent de sezon al lui Everton s-a oprit la Southampton

Carlo Ancelotti l-a introdus la pauză pe Bernard în locul lui Alex Iwobi, însă modificarea produsă de italian nu a avut efectul dorit. Sfinții au fost în continuare în control iar viteza cuplului Ings-Adams a pus mari probleme fundașilor Keane și Mina.
Soarta meciului a fost practic decisă în minutul 72 când Lucas Digne a avut o intrare extrem de dură asupra lui Walker-Peters, pe care l-a călcat pe gleznă direct cu crampoanele, din spate. Everton a rămas în 10 oameni și nu a mai reușit să pună probleme.
Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.
Primul jucător care va cere transferul de la United, dacă Solskjaer rămâne până în ianuarie