După prestația bună cu Arsenal, când doar un noroc fantastic al "tunarilor" a făcut ca oaspeții să plece cu doar un punct de pe Emirates, Southampton avea nevoie de confirmarea revirimentului și pe teren propriu.
Dar partida de pe St. Mary's Stadium a început prost pentru gazde, care s-au văzut conduse cu 1-0, după ce Sarr a punctat pe contra-atac.
Se părea că Watford e aproape de al doilea succes stagional, însă Danny Ings, omul decisiv al lui Southampton în acest sezon, a egalat, după o învălmășeală în careu. Era minutul 78, și "sfinții" aveau la dispoziție încă aproximativ un sfert de oră, incluzând prelungirile, pentru a forța victoria.
Dezastru pentru Rafa Benitez: mai mult de jumătate dintre titularii lui Everton sunt accidentați
IERI LA 07:16
Și aceasta a venit, la capătul unei lovituri libere marcă înregistrată James Ward Prowse. Mijlocașul a pus mingea aproape de vinclu, fără vreo speranță pentru Foster.
Doar 7 jucători au marcat mai mult decât Ings, vârful lui Southampton, în acest sezon de Premier League.
Tweet
Grație acestui succes, "sfinții" urcă un loc, fiind acum pe 18, la doar două puncte de ocupanta primului loc care se salvează, Everton. De partea cealaltă, Watford rămâne ultima, cu doar 8 puncte acumulate după 14 partide.

Wolves - Sheffield United (16:00)
Leicester - Everton (Eurosport 1, 18:30)
Manchester United - Aston Villa (18:30)
Guardiola, tranșant după ce City a remizat acasă cu Southampton: "Din acest motiv nu am câștigat"
18/09/2021 LA 17:38
Guardiola, enervat pe o parte a fanilor lui City: "Mi se pun vorbe în gură"
17/09/2021 LA 13:20