După ce a început sezonul cu o înfrângere pe teren propriu contra lui Everton, iar la mijlocul săptămânii a evitat in-extremis o rușine în Europa League, echipa lui Jose Mourinho a obținut o victorie clară în deplasarea de la Southampton.

Pasa proastă a lui Tottenham părea că se va prelungi când gazdele au deschis scorul în minutul 32 prin golgheterul Danny Ings, care l-a învins pe Lloris cu un șut perfect la colțul lung din interiorul careului. La ultima fază a primei reprize, Tottenham a egalat prin Hueng Min Son, care a finalizat excelent o pasă venită de la Harry Kane.

Ion Alexandru vă prezintă echipa etapei a 5-a din Premier League
20/10/2020 LA 07:16

Scenariul din fianalul primei reprize s-a repetat în startul celei secunde, Son înscriind din nou din pasa lui Kane în minutul 47. Apărarea "sfinților" a fost surprinsă din nou în minutul 62, când același Kane l-a servit pe Son, iar sud-coreeanul a profitat și a făcut 3-1. Southampton s-a aruncat în atac, dar în minutul 73 a fost taxată din nou, rețeta câștigătoare fiind aceeași pentru londonezi: pasă Kane-gol Son. În fine, după 4 pase de gol, Harry Kane a marcat și el în minutul 82, când a împins în poartă un șut trimis de Lamela și respins în bară de portarul gazdelor. Scorul final a fost stabilit în minutul 90, când Ings a reușit dubla după ce a transformat un penalty.

Premieră absolută în Premier League

Performanța incredibilă a lui Son, dublată de cea a lui Kane a reprezentat o premieră în istoria Premier League. Niciodată un jucător nu a marcat 4 goluri din pasele aceluiași coechipier.

În același timp, Son a devenit primul jucător din Coreea de Sud care reușește să înscrie cel puțin 3 goluri într-un meci din Premier League.

De altfel, Hueng Min Son este abia al 28-lea fotbalist care reușește un "Poker" într-un meci din Premier League.

Și Harry Kane a intrat într-o categorie selectă prin cele 4 assist-uri, el devenind doar al 6-lea jucător care atinge această performanță, după Dennis Bergkamp, Jose Antonio Reyes, Cesc Fabregas, Emmanuel Adebayor și Santi Cazorla.

Astfel, Tottenham s-a impus cu 5-2, iar echipa lui Mourinho ia o gură de oxigen după debutul ezitant din acest debut de sezon, în timp ce în tabăra "sfinților" criza se adâncește și mai mult, după ce în prima etapă au pierdut în deplasare la Crystal Palace, iar la mijlocul săptămânii au fost eliminați din Cupa Ligii de către Brentford.

Tottenham are în față o săptămână infernală: marți va juca în Cupa Ligii Angliei, joi se va deplasa în Macedonia de Nord, pentru întâlnirea cu Skendija din turul 3 preliminar al Europa League, iar în week-end va primi acasă vizita celor de la Newcastle în etapa a 3-a din Premier League. De partea cealaltă, Southampton va încerca să obțină primele puncte din acest sezon în deplasarea de la Burnley de săptămâna viitoare.

Son, în formă incredibilă! Starul lui Tottenham a marcat 4 goluri în duelul cu Southampton:

Mourinho, replică tăioasă pentru Wenger, după ce francezul nu l-a inclus în cartea sa biografică
16/10/2020 LA 14:11
Surpriză enormă în Premier League?" Lumea o să mă considere nebun, dar vă spun că ei vor lua titlul"
06/10/2020 LA 08:34