Băieții lui Brendan Rodgers au obținut în etapa a zecea din Premier League o victorie istorică în fața celor de la Southampton, cu scorul de 9-0. Gazdele au rămas în zece oameni încă din minutul 10 după eliminarea lui Bertrand, iar oaspeții au profitat la maxim de avantajul superiorității numerice, iar la pauză era deja 5-0.

Record egalat de Leicester în Premier League

Datorită victoriei zdrobitoare reușite de Leicester, oaspeții au egalat un record care data din 1995, de la un meci între Manchester United și Ipswich, terminat tot cu 9-0. În 2009, Tottenham învingea cu 9-1 Wigan. Au înscris pentru Leicester Chilwell (minutul 10), Tielemans (minutul 17), Perez (minutele 19, 39, 57), Vardy (minutele 45, 58 și 93) și Maddison (minutul 85). Mulțumită acestui succes, echipa antrenată de Rodgers au urcat provizoriu pe locul secund, cu 20 de puncte după primele zece etape. De partea cealaltă, Southampton a coborât pe locul 18, loc de retrogradare, cu doar opt puncte.
Guardiola, dezlănțuit: "Poate într-o zi "marii bossi", "marile capete luminate" vor explica de ce"
IERI LA 06:26
În continuare, Leicester va juca în EFL Cup cu Burton, iar în etapa cu numărul 11 va întâlni Crystal Palace în deplasare. Southampton, de partea cealaltă, va avea parte de o misiune imposibilă, atât în EFL Cup, cât și în Premier League. Echipa antrenată de Hasenhuttl va întâlni campioana Manchester City de două ori în mai puțin de cinci zile.
Dezastru pentru Rafa Benitez: mai mult de jumătate dintre titularii lui Everton sunt accidentați
22/09/2021 LA 07:16
Guardiola, tranșant după ce City a remizat acasă cu Southampton: "Din acest motiv nu am câștigat"
18/09/2021 LA 17:38